Різниця між чагарником і деревом

Різниця між чагарником і деревом

Чагарники і дерева, що удосталь ростуть на землі, мають дуже багато спільних рис. Однакове внутрішнє і схоже зовнішня будова в очах неспеціалістів повністю нівелює різницю між цими двома ключовими біологічними термінами.

Чагарник - дерев'янисті рослина, яке живе багато років. Середній чагарник має тривалість життя одного стовбура близько 20 років, при цьому численні стовбури, що формують рослина, послідовно змінюють один одного.

Висота рослин фіксується від 50 см до 6 метрів, що робить їх дуже привабливими в використанні в якості живої огорожі або технологічний супровід тваринницьких комплексів.

Чагарники відмінно почувають себе на кордоні істинного лісу в зоні хвойних і широколистяних лісів. Якщо ліс не темний, то чагарники охоче утворюють підлісок. З ростом лісу, дерева витісняють своїх більш ніжних, низькорослих та менш пристосованих до життя побратимів.

Класичними представниками чагарнику вважається бузок і смородина, малина і барбарис, акація і агрус, глід і ялівець.

Агрус

Дерево - дерев'янисті рослина, багаторічна. Особливістю цієї рослини є одеревів ствол. Тільки у пальм і хвойних він є єдиною віссю, навколо якої формується крона, а у листяних дерев він має здатність розгалужуватись.Всі дерева ділять на дві групи - Хвойні, більш примітивні, і Широколисті, які з'явилися на Землі на більш пізній стадії еволюції. Всі дерева діляться по тому, як вони оновлюють свій листяний покрив. Листопадні практично одночасно скидають листя, а вічнозелені поступово, протягом усього року, замінюють свій листяний покрив.

В кожному дереві чітко виділені три частини - корінь, масивний стовбур і крона.

Корінь на 99% захований під землею. Він утримує рослину в грунті, на схилі гори або даху будинку. Завдяки йому рослина поглинає воду і поживні речовини з субстрату. У рослин, що живуть в екстремальних умовах, формуються повітряні коріння, здатні вбирати вологу з атмосфери або брати участь в процесі фотосинтезу.

Ствол виконує функцію транспортування води і мінеральних речовин від кореня до крони, служить опорою для дерева і є місцем для запасання органічних речовин. Стовбур покритий характерною корою, що захищає дерево від температурних коливань, а також атак різних живих організмів. На спилі стовбура видно річні кільця. За ним визначають роки або кількість сприятливих і несприятливих сезонів, які рослина пережило.

Крона складається з гілок і маси листя. Останні укладаються в своєрідну мозаїку, таку, при якій кожен листок може отримати сонячну енергію, необхідну йому для процесу фотосинтезу.

На планеті існує найстаріше дерево. Це - ялинка в Скандинавських горах, що збереглася з льодовикового періоду. Її вік перевалив за 9 тисяч років. Найвищою вважається секвойя парку Редвуд, яка витягнулася на 115 метрів, а самим товстим - африканський баобаб, "талію" якого рознесло майже на 16 метрів.

Африканський баобаб

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Кількість стовбурів - основний відмітний ознака цих рослин. З одного кореня в чагарнику росте кілька стовбурів, а в дереві з одного кореня виростає лише один ствол.
  2. Вік дерев у багато разів перевищує вік чагарника.
  3. Висота дерев у багато разів перевищує висоту чагарників.
  4. Корінь дерева в багато разів могутніше, довше і сильніше, ніж у чагарнику.
  5. Чагарники використовуються людьми лише як огорожа, джерело плодів або лікарську сировину. Дерево, крім перерахованих вище достоїнств, є джерелом найдревніших і дуже цінного конструктивного матеріалу - деревини.