Різниця між піском і глиною

Різниця між піском і глиною

Пісок та глина є досить поширеними і доступними природними матеріалами. Кожен з них по-своєму унікальний.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Пісок - матеріал, що представляє собою сукупність безлічі дрібних фрагментів гірських порід.

Пісок

Глина - матеріал з дрібнозернистою структурою, утворений внаслідок руйнування гірських порід.

Глина до змісту ↑

Порівняння

Мінеральний і хімічний склад, а також величина частинок наділяють пісок і глину певними властивостями. Спробуємо їх порівняти.

Водопроникність

Відмінність піску від глини спостерігається в здатності кожного з матеріалів пропускати воду. Можна помітити, що в природі пісок часто зустрічається в сухому вигляді. Це пов'язано з його хорошою водопроникністю. Така властивість піску використовується для створення піщаних фільтрів.

Глина ж воду вбирає, при цьому набухаючи (після висихання вона знову втрачає в обсязі). Насичення глини вологою відбувається до певної межі. Пропускати крізь себе воду даному матеріалу не властиво. Це стосується і висохлої глини, і насиченою до упору вологою.

Пластичність

З сирого піску можна спробувати щось зліпити. Однак при цьому гарною сполучною здатності між його частинками спостерігатися не буде. Навіть вологий пісок є досить рихлим, і про якісь художніх вишукуваннях мови не йде.

Тим часом із сирої глини, як з податливого тесту, легко формуються всілякі фігури, адже в такому стані вона відрізняється в'язкістю і пластичністю. Це властивість глини лежить в основі гончарного виробництва. Матеріал з успіхом використовується для виготовлення предметів домашнього вжитку та будівельних елементів.

Сипучість

У чому різниця між піском і глиною? Вона також полягає в тому, що зроблений з піску пасочку після висихання втрачає свою форму, а глиняний виріб зберігає її. Сухий пісок сипкі, адже між його частинками відсутнє зчеплення. Причому через будь-який отвір пісок проходить рівномірно, без зміни швидкості, що демонструється в роботі пісочного годинника.

Глина не володіє сипучістю. Суха, вона складається з міцно зчеплених частинок, тому вироби з неї є дуже щільними. Щоб відокремити один від одного частинки сухої глини, необхідно застосувати додаткове зусилля - розтовкти глиняний грудку.

до змісту ↑

Таблиця

Пісок Глина
Пропускає воду Водонепроникний матеріал
Пухкий Пластична, в'язка
Сипкий Не володіє сипучістю