Різниця між житом і пшеницею

Різниця між житом і пшеницею

Жито і пшениця - одні з найпопулярніших культур, які культивує людина. Вони є незамінними рослинами при забезпеченні продовольством людей і домашніх тварин ряду країн.

Жито - це рід рослин роду злакових. Може бути однорічним, а окремі види - багаторічні. Стебло має висоту від 60 см до 2-х метрів. У наших широтах зацвітає в травні, червні. Сьогодні існує 13 видів жита. З них 12 диких і 1 - культурний. Культурна рослина представлено двома формами - озимої та ярої. У нашій країні аграрії віддають перевагу озимої формі.

Батьківщиною жита вважається Середземномор'ї, Азія і Південна Африка. Культурні види походять від тих злакових бур'янів, які росли в передгір'ях Кавказу і на території Малої Азії.

Будова жита типово для злакових. Корінь - мочкуватий, легко проникає на глибину 2-х метрів. Тому рослина є незамінним для вирощування на малородючих піщаних грунтах. Стебло - порожниста, на ньому чітко проглядаються 5-6 міжвузлів. Листки - плоскі, щільно охоплюють стебло. Вони покриті волосками, що дозволяє їм протистояти нестачі вологи. Суцвіття - густий дворядний колос, який після вітрового запилення продукує плід - зернівку.

Колосся жита

Жито менш вимоглива, ніж інші злакові, до якості грунту. Розвиненим коренем вона "виловлює" фосфор і калій з глибин, недоступних пшениці.Добре переносить кислотні, підзолисті ґрунти. Жито відрізняється морозостійкістю, стійко переносячи температури до мінус 21 ° С.

До складу зернятка жита входять: білки і клітковина, вуглеводи і мінеральні речовини, а також вітаміни B, PP, E. Житній хліб є цінним дієтичним продуктом, джерелом вітамінів групи B. Житні висівки і зелені пагони рослини охоче поїдають домашні тварини.

Пшениця - рід злакових рослин. Існують дворічні та однорічні рослини. Висота рослини від 30 до 150 см. Місцем походження пшениці після численних дискусій визнані околиці міста Діярбакир на території Малої Азії. Рослина вважається першим окультурених злаком.

Пшениця

Стебло пшениці - порожнистий, прямостоячий. Коренева система - мичкувата. Невеликі листя охоплюють стебло. Вони покриті волосками або оголені. Суцвіття пшениці - це складний колос, завдовжки від 3 до 15 см. На його стрижні розташоване від 3 до 5 квіткових колосків, кожен з яких упакований в дві колоскові лусочки. Запилення відбувається за допомогою вітру. Плодом рослини є одне-насіннєва зерновка. У ній знаходяться білки, вуглеводи, жири, крохмаль, дисахариди і харчові волокна.

Пшениця може бути м'якою і твердою, озимої та ярої. Рослина є найважливішою продовольчою культурою, одним з "трьох хлібів людства". З неї печуть хліб, виготовляють макарони, крупи, згодовують тваринам, роблять спирт, імуномодулятори та омолоджуючі засоби з зародків зерна.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Пшениця була окультурена раніше, ніж жито.
  2. Пшениця має найбільшу кількість видів і сортів серед всіх злакових. Деякі місцеві різновиди досі не вивчені і не класифікований.У жита немає такого "видового феєрверку".
  3. Обидва рослини мають різний хімічний склад зерен і зовнішній вигляд.
  4. Жито менш вимоглива до якості грунту і температурних умов, ніж пшениця.
  5. Пшениця має набагато більше сфер застосування, ніж жито.