Різниця між річкою і струмком

Різниця між річкою і струмком

Одні водні потоки звуться річками, інші - струмками. Кожен тип водойми має свої певні ознаки, яких досить багато. Отже, розглянемо, чим відрізняється річка від струмка.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Рікою називається водотік, який має значні розміри і природний плин від витоку (місця зародження річки) вниз до гирла (місця, де річка з'єднується з іншим водоймищем). Протікає річка в витягнутому зниженому ділянці поверхні - долині. Виділяють такі складові річки, як русло, плеса і перекати, заплава, фарватер, тальвег та інші.

Річка

Струмок - водотік менших розмірів, що переміщається, як правило, з великою швидкістю, може пересихати.

Струмок до змісту ↑

Порівняння

Перерахуємо ознаки, складові відміну річки від струмка:

  1. Ширина. Річки шириною до 60 м відносяться до категорії вузьких. Розміри ж самого широкого струмка не перевищують декількох метрів.
  2. Довжина. Традиційно струмком вважається потік не довший 10 км. Якщо протяжність водного ресурсу перевищує це значення, його відносять до річок.
  3. Глибина. Півтора метра - крайня глибина струмка. Річки характеризуються великою глибиною.
  4. Освіта. Для появи струмка іноді достатньо лише випадання рясних опадів. Для існування повноцінної річки одній вологи опадів недостатньо. Вода в річку надходить не тільки з самої поверхні Землі, але і з підземних джерел, а в деяких куточках планети - в результаті танення льодовиків.Площа, з якої в річку доставляється вода, називається водозбором.
  5. Сезонність. Зазвичай річках невластиво пересихання навіть в спеку. Максимум, що спостерігається, - це зменшення запасів води, якщо, звичайно, не брати до уваги дуже посушливі регіони. Але і там річки пересихають не цілком, а частково, знову перетворюючись на потужні потоки при зливах або таненні снігу. У той же час багато струмки є сезонними, тобто в певний період вони повністю пересихають, а потім відновлюють свою течію.
  6. Мешканці. Річки є місцем існування риб і багатьох інших тварин. У струмку ж, з його швидкою течією і невідповідними умовами, життя так не рясніє.
  7. Використання. Струмки не несуть для людини особливого практичного значення, в той час як річки служать в транспортних і промислових цілях, в якості джерела енергії і для зрошення сільськогосподарських площ, а також в ролі природних територіальних кордонів.