Різниця між річкою і озером

Різниця між річкою і озером

Річки та озера. Найпоширеніші гідрологічні об'єкти материків. Вони мають багато схожих рис, але набагато цікавіше виявити відмінності між основними джерелами прісної води на Землі. Якщо хто вирішити причепитися до останньої пропозиції, то відразу пояснимо, що льодовики на сьогодні не основні джерела цілющої вологи, а лише її хранителі - заморожені резервуари.

Річка відноситься до вод суші нарівні з озерами, болотами, підземними водами, льодовиками і штучними водоймами. Річка - це постійний потік води, який тече в розробленому ним самим руслі. Це поглиблення в тілі Землі іменується річковою долиною. Тягнеться воно від витоку до гирла річки. Через особливості рельєфу в руслі річки можуть бути присутніми пороги і водоспади.

Крім русла, долини, місця початку і місця завершення, річка має притоки. Разом з ними головна річка формує єдину річкову систему. Вся територія, з якої об'єкт збирає данину у вигляді води, іменується річковим басейном. Найбільший в світі - басейн Амазонки, який має площу в 5 мільйонів квадратних кілометрів. Якщо гори, наприклад Анди або Кордильєри, поділяють річкові басейни, то вони іменуються вододілами.

Харчування річки здійснюється за рахунок атмосферних опадів - снігу і дощу, за рахунок танення льодовиків, за допомогою підземних вод, які пробилися на поверхню у вигляді джерела.Якщо харчування недостатнє, то річка пересихає. Це явище характерне для річок тропічного кліматичного поясу Африки і Австралії, де такі русла називають уеді і крики відповідно. А ось річки екваторіального кліматичного поясу повноводні цілий рік завдяки щоденним дощів, характерним для даного регіону Землі.

Кожна річка має свій режим - поведінка водойми, виражене в зміні рівня води на протязі року. До нього належать: повінь - максимальний рівень, межень - мінімальний рівень, паводок - непередбачуваний підйом рівня води, а також людства і льодохід, що означають замерзання і танення крижаного панцира річки.

Річка Чусова

Кожна річка виконує потрійну роботу. По-перше, вона опрацьовує власне русло. Явище називається ерозією. Найбільша трудівниця в цьому плані - Колорадо, вирившая для себе цілий Гранд-Каньйон. По-друге, річка транспортує зі своїми водами те, що зруйнувала. Найсильніша - Хуанхе, відома як "жовта річка" з-за її манії волочити за собою останки, зруйнованого нею ж Лесового плато. Третя робота - творча. Весь "сміття" річки зносять до гирла, викладаючи в дельти і перегороджуючи власний шлях. Добре відомі дельти Нілу, Дунаю і Міссісіпі, що складаються з декількох рукавів, пущених річкою в обхід власноруч принесеного сміття.

Озеро - це один з прикладів вод, що знаходяться на материку. Озером іменується замкнутий поглиблення в земній корі, яке заповнене водою. За походженням озерного поглиблення проводиться класифікація водойм. Вони можуть бути тектонічними і карстовими, завальними і вулканічними, льодовиковими і заплавними, Лиман та реліктовими.

Рідина, що заповнює озеро, може бути прісною або солоною. Оригінально в цьому випадку озеро Балхаш, води якого солені наполовину. Прісний бік розбавляють річки Каратал, Аксу і Лепси, що тягнуться від Джунгарского Алатау. Найсолонішим є озеро Мертве море, глибоким - Байкал, а величезним - Каспійське море.

Озеро Байкал взимку

Озера, в яких починаються будь-які річки, називаються стічними. Наприклад - Байкал, Великі Американські і озеро Вікторія, що породило Ніл. Ті водойми, які жодної річці життя не дають, називаються безстічними. У цю групу потрапили Каспійське море, Чад і Тітікака.

Дуже цікаво китайське бродячі озеро Лобнор, що кочує по Центральній Азії. Його берега можуть змінюватися в межах 100 км, в залежності від того, яка живить його річка на даний момент повноводна.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обидва гідрологічних об'єкта мають різну форму і суть. Річка - потік води в лінійному, незамкнутому поглибленні в земній корі. Озеро - маса води в замкнутому поглибленні, форма якого залежить від його походження.
  2. Різна історія походження заглиблень. Річка пропрацювала своє русло сама. Озера допоміг завал, карстовий процес, що вийшла з берегів річка, льодовик або землетрус.
  3. В річці проглядаються структурні частини - витік, гирло, пороги, водоспади, перекати, а озера їх не мають.
  4. Річки бувають лише прісними, води озера можуть бути прісними або солоними.