Різниця між обрядом і ритуалом

Різниця між обрядом і ритуалом

Деякі дії людей можуть називатися обрядами або ритуалами. Чи є різниця в даних поняттях? І якщо можна провести таку межу, то чим відрізняється обряд від ритуалу? Спробуємо знайти відповідь на ці питання.

Зміст статті

  • Загальні відомості
  • Порівняння

Загальні відомості

В будь-якому випадку мова йде про твір символічних дій в заданій послідовності. Підкреслюється зовнішня форма виконання. У поведінці людей присутній виразність. Обряди і ритуали виступають певними орієнтирами, їх визнають в тих чи інших ситуаціях, дотримуються пов'язані з подібними явищами правила.

до змісту ↑

Порівняння

Відразу варто зауважити, що однозначної думки з приводу предмета обговорення не існує. У науковій, дослідницькій та інших видах літератури обряд і ритуал можуть розглядатися під різними кутами і співвідношення даних понять не скрізь збігаються. Згідно з деякими трактувань, відміну обряду від ритуалу зовсім відсутній. Ці назви в таких випадках вживаються як взаємозамінні.

В інших джерелах вказується, що кожне з обговорюваних явищ має свою специфіку. Обряд представлений як складне масове виробництво, закріплене традицією і наочно зображує всілякі соціальні відносини. Тут виконується комунікативна і виховна функція.

обряди, в цьому розумінні, супроводжуються ключові моменти життя. Такі дії дозволяють підкреслити унікальність, урочистість події. Релігійні обряди є вираженням віри, а, наприклад, календарні пов'язані з повторюваністю робіт в селянському побуті. Подібні дії відображають народну свідомість і складають важливу частину фольклорної спадщини.

Ритуал же тут зображений як стилізоване, демонстративне дію, що має навіть деякою театральністю. Він покликаний драматизувати ту чи іншу подію і викликати у присутніх глибокі емоції (трепет, благоговіння, скорбота). Під час ритуалу вимовляється чітко розпланований текст, виконуються певні рухи, часто використовуються особливі предмети.

Ритуал може бути пов'язаний з присвятою в професію, вступом в якесь товариство, шлюбом, похованням. Зазвичай ходом таких дій управляє "спеціаліст", що знає всі тонкощі і правила відповідного ритуалу. Досліджуване явище не завжди має відношення до суспільного життя і часто являє собою акт, який чинять однією людиною. Крім того, на відміну від обряду, це поняття вживається і в біології для позначення певних форм поведінки тварин.

Тим часом багато авторів розмежовують поняття ще за одним критерієм. У чому різниця між обрядом і ритуалом на їхню думку? У тому, що першому явищу приписують світлий, позитивний відтінок, а другого - темний, негативний. Обряд ніби скріплює відносини людини і Творця, дозволяє відчути Божу благодать. Ритуал, з цієї позиції, прирівнюється до чаклунського дії і зв'язується з язичництвом і окультизмом.