Різниця між ринітом і синуситом

Різниця між ринітом і синуситом

Риніт і синусит - патології, які розвиваються в області носа. Вони мають певні загальні симптоми, але різниця між захворюваннями істотна. Отже, дізнаємося, чим відрізняється риніт від синуситу.

Зміст статті

  • Загальні відомості
  • Порівняння
  • Таблиця

Загальні відомості

Щоб краще розібратися в питанні, необхідно хоча б трохи ознайомитися з будовою носа і прилеглих до нього зон. Зовні орган покритий м'язами і шкірою. Але нас більше цікавить те, що знаходиться всередині. А це порожнину, поділена на два симетричних відділу і вистелена слизової.

З описаним внутрішнім простором носа межують синуси, або, для кращого розуміння, пазухи. Вони сполучаються з порожниною органу через невеликі отвори. Подібні додаткові відсіки мають назви, пов'язані з їх розташуванням або будовою.

Пазухи носа до змісту ↑

Порівняння

Порожнина носа і сусідні з нею порожнечі є з точки зору медицини окремими анатомічними областями. Відмінність риніту від синуситу полягає в тому, що перша назва позначає запальний процес, що охоплює саме порожнину. Під синуситом ж розуміють патологію, що розвинулася в пазухах.

Зазвичай спочатку людина дістає риніт. Добре, якщо цим справа і закінчується. Як виникає згадане хворобливий стан? Причиною може стати інфекція тієї або іншої природи: бактеріальна, вірусна, іноді грибкова.Риніт супроводжує деякі захворювання, наприклад грип або кір. Крім того, запалення буває викликано алергією, вдиханням занадто холодного або запиленого повітря, порушенням рефлекторних механізмів і іншими факторами.

Риніт, як правило, виникає відразу в обох половинах порожнини, винятком є ​​травма однієї зі сторін. Патологія протікає з виділенням слизу, в побуті цей процес називається нежиттю. При обстеженні ураженої зони діагностується зміна здорової забарвлення слизової на інтенсивно-червоне. Виявляється набряклість. Хронічна форма характеризується розширенням носових отворів. Однак в будь-якому випадку додаткові ділянки, що оточують ніс, залишаються в незмінному здоровому стані.

Якщо риніт не усунений, то інфекція через сполучні протоки може пробратися в пазухи. Тоді виникає синусит. Як ускладнення такий стан виступає найчастіше, хоча бувають і інші причини розвитку названої патології. Крім загального визначення існують і терміни, які називають запалення кожного окремого синуса. Скажімо, гайморит, діагностується особливо часто, охоплює обширні верхньощелепні простору. До слова, є також поняття "риносинусит", що позначає одночасне ураження порожнини носа і прилеглих пустот.

Що відбувається, коли запальний процес перекидається на пазухи, і в чому різниця між ринітом і синуситом в плані їх впливу на самопочуття людини? Тут варто зазначити, що другий стан зазвичай переноситься гірше. Синусит, локалізація якого глибше, викликає розпираючий біль, що виходить із проблемного місця і віддає в лоб або віскі.При такому запаленні часто, на противагу самостійного риніту, підвищується температура. Важко дихати буває в обох випадках. Однак слиз при синуситі не завжди має вихід через можливого блокування каналів. Рентгенограма в ситуації з ураженням пазух демонструє зміну їх контуру внаслідок набряку і затемнення в районі скупчення виділень.

Різницю між двома станами можна помітити і в методах їх лікування. Якщо для усунення риніту найчастіше досить місцевого впливу із застосуванням крапель або спреїв, то синусит вимагає більш кардинальних заходів. Тут допоможе комплексна і тривала терапія. У деяких випадках людині доводиться не тільки приймати курсом ліки, але і терпіти хірургічне втручання, що проводиться з метою звільнення пазух від патологічного секрету і введення точно в проблемне місце необхідних препаратів.

до змісту ↑

Таблиця

Риніт Синусит
Розвивається в носовій порожнині Охоплює глибокі пазухи
Може бути першим етапом запального процесу Часто слід за ринітом як ускладнення < Як правило, поширюється на обидві половини внутрішньої зони
Рідше є двостороннім Виділення виходять вільно
Відтік слизу нерідко утруднений Симптоми обмежуються локальними проявами
Характерна біль, що переходить в головний, підвищення температури < Лікування простіше Складна терапія, іноді оперативне втручання