Різниця між заповідником і заказником

Різниця між заповідником і заказником

Втручання людини в екологічну систему в процесі активної господарської діяльності часто призводить до непоправних наслідків. Під загрозою повного зникнення виявляються окремі види тварин, порушуються умови міграції птахів, звужується видове різноманіття рослинного світу, страждають природні водойми і питні джерела. Для збереження природних територій та підтримки екологічного балансу створюються охоронювані державою заповідники, національні парки і заказники. Їх статус визначається органами виконавчої влади, уповноваженими приймати відповідні рішення в області захисту і охорони навколишнього середовища.

За особливостями режиму охорони заказники є природною зоною, на якій заборонені або обмежені дії, що порушують структуру екосистеми, негативно впливають на відтворення окремих видів тварин і птахів або тягнуть за собою зміну природного ландшафту.

Мисливські заказники найчастіше створюються для збереження популяцій цінних тварин. На їх території вводиться тимчасова заборона на полювання і вилов, а також на види діяльності, які можуть призвести до зміни середовища їх проживання. Це стосується меліоративних робіт, вирубки лісу, використання луків для випасання худоби, прокладання доріг і будівництва різних господарських об'єктів.

В місцях з суворими зимами для мешканців заказників, які страждають від нестачі корму, влаштовують підкормові майданчики, а в паводкових зонах будують обмежувальні дамби, що попереджають затоплення нір лугових гризунів, мурашників, джмелиних гнізд і пташиних кладок.

Ботанічні і гідрологічні заказники являють собою природні наукові лабораторії, в яких ведуться спостереження за процесами вегетації рослин і станом водойм, що впливає на нерест промислових риб. У ландшафтних заказниках досліджуються явища, під впливом яких відбувається зміна структури грунту, трансформація скельних масивів, освіту сталактитових печер. Охоронні функції таких заказників пов'язані з подібними дослідженнями.

Заповідники - строго охоронювані державою території, в межах яких знаходяться ділянки суші, лісові масиви і водні акваторії, населені зникаючими видами тварин або представляють рідкісне поєднання спільноти рослинних організмів і унікальних геологічних утворень. Статус заповідної зазвичай присвоюється місцевості, типовою для певної географічної зони і в той же час представляє наукову цінність як природний об'єкт або національне історичну спадщину.

Біосферний заповідник "Асканія-Нова" (Україна, Херсонська обл.)

В заповідниках заборонені будь-які види господарської та промислової діяльності, суворо обмежено пересування і будь-які дії, які загрожують збереженню цілісності природного комплексу і здатні привести до загибелі тварин , птахів, мешканців водойм і рослинності,

На відміну від заказників, де охоронні заходи передбачені щодо окремих видів тварин і рослин, заповідники зберігають недоторканим весь природний комплекс як динамічну структуру, отраж ающую пристосованість живих організмів до середовища проживання.

Найбільш значимі заповідники входять в число біосферних резерватів і мають відповідні сертифікати ЮНЕСКО. Серед них - Гранд-Каньйон, що займає територію вздовж річки Колорадо протяжністю 466 км, Фьюордленд, який об'єднав найглибші озера Нової Зеландії, водоспади Ігуасу на кордоні Аргентини і Бразилії, Великий Бар'єрний Риф біля східного узбережжя Австралії. До біосферних заповідників відносяться і наші вітчизняні: Таймирський, Байкальський, Баргузинский. Центральносібірскій і Кавказький.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Заказники створюються для збереження і розвитку окремих популяцій тварин, птахів або водних мешканців. Заповідники зберігають всі види живих організмів в умовах їх природного проживання.
  2. В заказниках вводяться тимчасові обмеження на деякі види господарської діяльності, щоб уникнути їх згубного впливу на процеси відновлення чисельності охороняється популяції. У заповідниках будь-який вид господарської та промислової діяльності знаходиться під постійним забороною.
  3. В заказниках вживаються заходи для підгодівлі тварин при несприятливо складаються погодних умовах. У заповідниках такі заходи не передбачені, оскільки переслідується мета зберегти природний розвиток природного комплексу без активного втручання людини.
  4. Заказники поділяються на мисливські, ботанічні та гідрологічні. Заповідники бувають природними, ландшафтними, історичними, археологічними. Особливо виділяють музеї-заповідники, які можуть включати частину міста, парк або окрему садибу, що представляє архітектурну або історичну цінність.
  5. Природні заповідники, на відміну від заказників, можуть входити в число біосферних резерватів.