Різниця між рептиліями і земноводними

Різниця між рептиліями і земноводними

Рептилії і земноводні - два класи хребетних тварин. Розібратися, до якого з них належить той чи інший представник фауни, виходить не у всіх. Щоб правильно орієнтуватися в наявній класифікації, необхідно знати, чим відрізняються рептилії від земноводних.

Зміст статті

 • Загальна інформація
 • Порівняння
  • Шкіряний покрив
  • Будова органів
  • Розмноження
  • Тривалість життя
 • Таблиця

Загальна інформація

У рептилій і земноводних є другі назви. Рептилій також називають плазунами, а земноводних - амфібіями. Саме плазунами були найбільші тварини - динозаври. Плазуни колись домінували всюди на Землі. Потім більшість з них вимерло. Найбільш відомі представники сучасних рептилій - крокодили, черепахи, змії і ящірки.

Рептилії

Тепер скажімо, хто відноситься до земноводним. Це жаба, тритон, саламандра. Земноводні - це примитивнейшие за своєю будовою хребетні. Таку назву ці тварини мають тому, що важливим місцем проживання для більшості з них є суша, а необхідної середовищем для розмноження і розвитку - вода. Серед земноводних є і ті, що проводять своє життя в основному в воді.

Земноводні до змісту ↑

Порівняння

до змісту ↑

Шкіряний покрив

Для рептилій зв'язок з водою не настільки важлива.Найчастіше вони поселяються в сухих і жарких місцевостях. Від пересихання тіло тварин захищає луската шкіра. У черепах панцир, службовець укриттям від більш швидких переслідувачів, теж є зрослися луску. Рептилії періодично линяють. Шкіра скидається відразу вся або по частинах. Завдяки цьому луска не дотримується зростання тварини.

Тіло земноводних лускою не вкрите. Багато гидують торкатися до цих істот через їх вологою і слизькою шкіри. Вся справа в залозах, що виробляють слиз, якими буквально пронизаний шкірний покрив тварин.

до змісту ↑

Будова органів

Відмінність рептилій від земноводних полягає в тому, що перші мають більш досконалої фізіологією. Їх нервова система ускладнена. Слух, зір та інші органи чуття досить розвинені. Рептилії з'являються на світ з уже сформованими легкими, в той час як личинки представників земноводних мають зябрами.

Структура хребта у земноводних простіше - він складається з чотирьох відділів. Хребет плазунів представлений п'ятьма відділами. Крім того, безхвості екземпляри земноводних позбавлені ребер.

до змісту ↑

Розмноження

Внутрішнє запліднення - переважна особливість всіх рептилій. Деякі тварини цього класу, наприклад крокодили, відкладають яйця. З них через деякий час вилуплюються повноцінно розвинені особини, що відрізняються від своїх батьків тільки розмірами. Іншим видам рептилій притаманне живородіння.

Спосіб розмноження земноводних полягає в метанні ікри в воду. З склеєних між собою ікринок невдовзі виходять личинки, які розвиваються в дорослі особини тільки після не одного місяця.

до змісту ↑

Тривалість життя

У чому різниця між рептиліями і земноводними, якщо порівнювати тривалість існування тих і інших? Тут слід зазначити, що багато плазуни при сприятливих умовах живуть дуже довго - не один десяток років. Є серед них і довгожителі, існування яких може тривати більше сотні і навіть дві сотні років. Такими рекордсменами є черепахи.

Земноводні не поталанило мати таке довге життя. Навіть десяток років для більшості з них вважається позамежної величиною. У неволі термін життя представників окремих видів може збільшуватися. Це відноситься, наприклад, до саламандрам.

до змісту ↑

Таблиця

Плазуни Земноводні
Мають луску, линяють Шкіра гладка, зволожена слизом
Органи більш розвинені Примітивне будова
Легкі з народження Зябра у личинок
Відділів хребта - п'ять Відділів хребта - чотири
Внутрішнє запліднення Метають ікру
Живуть довго Живуть недовго