Різниця між розвідкою і контррозвідкою

Різниця між розвідкою і контррозвідкою

Діяльність спецслужб може здійснюватися в таких формах, як розвідка і контррозвідка. У чому їх особливості?

Зміст статті

  • Що таке розвідка?
  • Що таке контррозвідка?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке розвідка?

Під розвідкою найчастіше розуміється діяльність спецслужб, спрямована на отримання важливої ​​з точки зору забезпечення безпеки держави інформації за кордоном. Розвідка в даному розумінні може бути:

  • військової;
  • наукової;
  • політичної;
  • економічної.

Військова розвідка спрямована на виявлення в генеральних штабах та інших мілітаризованих структурах іноземних держав відомостей, які мають значення з точки зору виявлення загрози безпеці країни, яку представляє розвідник. Це можуть бути плани інтервенції, розгортання воєнізованих формувань уздовж кордону, вербування та т. Д.

Наукова розвідка спрямована на отримання технологій і наукових розробок з іноземних держав, які можуть бути цікаві країні, що подається розвідником, і без яких її безпеку здатна виявитися під загрозою.

Політична розвідка спрямована на отримання в іноземних державах інформації, що відбиває специфіку формування органів влади, а також на вивчення різних факторів, що впливають на прийняття у відповідних державах політичних рішень.

Економічна розвідка спрямована на виявлення чинників, що впливають на господарський розвиток іноземної держави, отримання інформації про структуру його економіки, її окремих галузей, перспективи розвитку.

Основні методи розвідки:

  • агентурна діяльність;
  • технічний моніторинг.

Агентурна діяльність - це робота агентів, підготовлених фахівців різного профілю. Її успішність залежить головним чином від навичок і умінь даних людей.

Технічний моніторинг - це залучення різних пристроїв з метою отримання необхідної інформації (наприклад, прихованих камер, "прослушок", радіоелектронної апаратури). Його успішність залежить головним чином від рівня технологічності застосовуваних девайсів.

до змісту ↑

Що таке контррозвідка?

Під контррозвідкою прийнято розуміти роботу різних служб, спрямованих на протидію розвідувальної діяльності іноземних держав. Представлена ​​різновидами, в цілому відповідними зазначеним вище типам розвідки. Тобто існує військова, наукова, політична, економічна контррозвідка.

Ключові методи в контррозвідці використовуються ті ж, що і в розвідці, але можуть бути також доповнені оперативно-розшуковими заходами - наприклад, спрямованими на піймання шпигунів і спецагентів іноземних держав. У процесі розвідки вони практично не застосовуються як метод, оскільки у розвідника, який працює за кордоном, як правило, відсутні повноваження щодо арешту і допиту громадян іншої держави.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність розвідки від контррозвідки в тому, що перший вид діяльності спецслужб спрямований на отримання необхідної інформації за кордоном, другий - на припинення роботи розвідувальних спецслужб іноземних держав.Класифікація розвідки і контррозвідки на окремі різновиди в цілому однакова, так само як і основні методи обох видів діяльності спецслужб.

Розглянувши, в чому різниця між розвідкою і контррозвідкою, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Розвідка Контррозвідка
Що спільного між ними?
Схожість методів, схожі принципи класифікації
У чому різниця між ними?
Направлена ​​на отримання інформації, необхідної для забезпечення безпеки держави, за кордоном Направлена ​​на припинення діяльності розвідувальних служб іноземних держав
Як правило, не передбачає оперативно-розшукової діяльності Чи допускає оперативно-розшукову діяльність