Різниця між дійсними і пасивні дієприкметниками

Різниця між дійсними і пасивні дієприкметниками

В мові звичайним є поділ слів на групи по будь-яким ознаками. Це має відношення і до дієприкметникам. Дізнаємося, як класифікується така лексика, а точніше, з'ясуємо, чим відрізняються причастя дійсні від дієприкметників пасивних.

Зміст статті

  • Загальні відомості
  • Порівняння

Загальні відомості

Причастя є свого роду співтовариством двох самостійних частин мови. Адже слова цієї категорії утворюються від дієслів, а дізнатися їх можна з питань прикметників. Приклад: який? - грає , походить від грати . Граматичні ознаки причастя також запозичує від двох згаданих частин мови. Правда, майбутнього часу у нього, на відміну від дієслова, ніколи не буває.

до змісту ↑

Порівняння

Визначити, до якого з двох розрядів відноситься те чи інше слово, часом буває непросто. Однак слід пам'ятати, що відмінність дієприкметників дійсних від дієприкметників пасивних складається, перш за все, в їх значенні. В першу групу входить лексика, що виражає активність будь-якого предмета. Дійсні причастя є в наступних прикладах: прибуває поїзд; летять журавлі; діти, написали лист. У цих поєднаннях видно, що дія виходить від когось / чогось.

Пасивні дієприкметники, в свою чергу, завжди показують, що предмет пасивний, але відчуває вплив ззовні. Відповідні приклади: розсипані намиста; підшитий комір; диктант, , що перевірявся учителем. У них можна знайти предмет, який піддається якомусь впливу.

Після дійсного причастя можна поставити питання "хто?", А потім додати відповідь у вигляді слова в називному відмінку. Наприклад: малює - хто? - хлопчик. Після пасивного причастя логічно запитати "ким?", А відповідь напрошується в формі орудного відмінка: куплений - ким? - батьками. Примітно також, що слова обох груп можуть мати повну форму, але тільки пасивні дієприкметники утворюють ще й коротку: підготовлений - підготовлений .

Побачити, в чому різниця між дієприкметниками дійсними і дієприкметниками пасивні, можна, і звернувши увагу на їх будова. Визначальною морфемой тут є суфікс. Найпростіше запам'ятати, що у дійсних дієприкметників в ньому є шиплячий звук ( ш або щ ). Тим часом у пасивних у всіх суффиксах, крім т-, міститься "н" або "м". Підтверджує сказане таблиця: