Різниця між цитатою і афоризмом

Різниця між цитатою і афоризмом

Пристрасть цитувати розумні (а часом - і не дуже) висловлювання самих різних авторів останнім часом набуло характеру епідемії. Подивишся соціальні мережі - вони просто рясніють різноманітними цитатами. Багато хто навіть не знають, чим відрізняється цитата від афоризму, і за дзвінкою фразою часом не бачать сенсу сказаного. Давайте розберемося, що є афоризм і що є цитата, більш докладно.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Що таке цитата? Це витяг з тексту. Вона може бути будь-якого розміру. Важливо, що юридичний статус цитати вперше в нашій країні був закріплений ще в 1964 році в Цивільному кодексі РРФСР. У статті 492 було сказано, що допускається в своїй роботі цитувати інших авторів без сплати їм гонорару, але з обов'язковим зазначенням імені та прізвища. Правда, це в тому випадку, якщо цитування виправдане цілями вашої роботи.

Відмінність цитати від афоризму в тому, що останній юридичного визначення не має. Найчастіше під цим словом розуміють оригінальне лаконічне висловлювання, яке добре запам'ятовується і багаторазово відтворюється іншими людьми як в усній, так і в письмовій мові. Афоризм може не мати автора або його авторство оспорюється кількома людьми. Найчастіше довжина афоризму - від трьох до п'яти слів.

Часом ми використовуємо афоризми, не знаючи про те, що нерідко вимовляємо тільки половину крилатої фрази, в той час як друга половина змінює значення першої на 180 градусів.Наприклад, після виходу в світ знаменитого роману "12 стільців" багато хто став цитувати його знамените "почім опіум для народу?". Більш грамотні робили відсилання до Карла Маркса, в творах якого дійсно є вираз "опіум народу". І зовсім вже мало хто знає, що в оригіналі Маркс не тільки порівнює релігію з опіумом (який, до речі, в той час був основним знеболюючим засобом), а й називає її "серцем нашого безсердечного світу". Погодьтеся, значення повної фрази діаметрально протилежно її уривка, який став популярним завдяки літературному таланту Ільфа і Петрова.

до змісту ↑

Порівняння

Багато хто чув, як диктори новин цитують першоджерело, на завершення обов'язково додаючи "кінець цитати". Диктори надходять відповідно до законів, які є розвитком правової норми, встановленої Цивільним кодексом Української РСР від 1964 року. Після розвалу Радянського Союзу використання цитат регламентується (або регламентувалося раніше) такими законодавчими актами:

  • Закон № 535-1 "Про авторське право і суміжні права" від 1993 року;
  • Цивільний кодекс РФ (частина 4, стаття тисячі двісті сімдесят чотири);
  • зміни у Цивільному кодексі України, внесені Законом № 35-ФЗ від 12 березня 2014 року.

Цитування необхідно, перш за все, для відсилання до першоджерела і для додання своїй промові більшої вагомості. Афоризм, на відміну від своєї старшої "сестри" цитати, більш "легковажний", і його завдання дещо інше. Афоризм використовують, щоб надати мові яскравість, образність, експресію. Він не претендує на точність, а авторство його часто неможливо встановити. І ще одне, головна відмінність: цитатою може бути яке завгодно висловлювання, нехай навіть брехливе, незграбно викладене або занадто довге, афоризм же простий, лаконічний і яскравий.Суть афоризмів висловлює наступний афоризм: просто - не означає примітивно.

до змісту ↑

Таблиця

У наведеній нижче таблиці підведений підсумок, в чому різниця між цитатою і афоризмом.

Цитата Афоризм
Юридичний статус Чітко виражений, обговорений в законах Юридичного статусу не має
Довжина Будь-яка Найчастіше не більше п'яти слів, проте допустимі афоризми значно більшої довжини, правда, вони зустрічаються куди рідше і саме через довжину втрачають головну привабливість - виразність, експресію і дохідливість
Основна область застосування Засоби масової інформації, наукова література, юридичні документи; в інших областях - набагато рідше Через стислості, дохідливості і хорошою запам'ятовування використовують у багатьох сферах: в літературі, ЗМІ, повсякденній мові (навряд чи можливо окреслити хоча б приблизну кордон)