Різниця між пункцією і біопсією

Різниця між пункцією і біопсією

Назви "пункція" і "біопсія" вживаються щодо певних медичних процедур. Багато хто плутає між собою ці терміни або вважають їх взаємозамінними. Що насправді мається на увазі в кожному випадку? Про це розповідається нижче.

Зміст статті

  • Пункція
  • Біопсія
  • Пункційна біопсія

Пункція

Така процедура передбачає прокол, який здійснюється в потрібній частині тіла спеціально влаштованій, порожнистої голкою. Об'єктом дій може бути визначений орган, порожнину або кровоносну судину. До пункції вдаються з різними цілями. Одна з них пов'язана з проведенням діагностики. В цьому випадку реалізується можливість вилучити з організму біологічний матеріал (в невеликій кількості), вивчення якого допомагає виявити захворювання. Іноді за допомогою проколу в досліджувану ділянку вводяться спеціальні фарбують речовини, що необхідно в деяких ситуаціях для виконання рентгенодіагностики.

Пункція застосовується і як лікувальний метод. Наприклад, вона дозволяє доставити ліки безпосередньо до проблемного місця. Крім того, це спосіб відкачати накопичилася де-небудь в організмі патологічну рідина або повітря, а також зробити промивання.

до змісту ↑

Біопсія

Тут мова йде саме про забір певного біологічного матеріалу. Наступним кроком є ​​ретельне дослідження видобутої тканини або її окремих структурних одиниць - клітин.Потім ставиться діагноз або підтверджується відсутність захворювання. Біопсія незамінна, коли інші, більш легкі способи в цьому відношенні недостатньо інформативні.

Названий метод обов'язково застосовується, якщо є ймовірність виникнення онкологічного захворювання. По вилучених з організму фрагментами можна визначити, чи є побоювання виправданими. А при виявленні патології встановлюється ступінь її розвитку і характер освіти. Виходячи з отриманих даних підбирається тактика лікування.

В процесі зазначеної процедури матеріал може вилучатись різними способами. Так, взяття мазка є прикладом поверхневої біопсії. В інших випадках речовина для дослідження забирається за допомогою щипців або голки. При необхідності вилучення биоптата проводиться попутно з операцією.

до змісту ↑

Пункційна біопсія

В цьому випадку розглядаються терміни перетинаються. Тут мається на увазі саме той варіант, коли паркан здійснюється через прокол. На додаток до вже викладеної з цього приводу інформації відзначимо, що голки для проведення маніпуляції застосовуються різні. Це залежить від переслідуваної мети. При взятті рідини використовують голки малого діаметра, а тканинні зразки вилучаються більшим інструментом.

Пункційна біопсія особливо зручна, коли необхідно досліджувати матеріал, розташований близько до поверхні тіла, скажімо, в зоні молочної або щитовидної залози. Однак допускається і виконання біопсії більш глибоко прихованих органів, наприклад печінки. Точно підвести голку до потрібної точки допомагає одночасна рентгеноскопія або УЗД.

Описана процедура не повинна лякати пацієнта.Вона зазвичай переноситься легко. Проколу нерідко передує "заморозка" тієї ділянки, де буде вводитися голка. На місці виконання пункції, як правило, не залишається жодних слідів втручання.