Різниця між пропаном і бутаном

Різниця між пропаном і бутаном

Пропан і бутан є хімічними вуглеводневими сполуками, що відносяться до класу алканів. У звичайних умовах це горючі гази зі схожими властивостями. Однак, незважаючи на те, що в гомологічної ряду алканів ці гази - сусіди, відмінності між ними все ж існують. Розглянемо, чим відрізняється пропан від бутану і що у них спільного.

Зміст статті

  • Алкани
  • Порівняння
  • Таблиця

Алкани

Інші назви цього класу вуглеводневих сполук - парафіни, а також насичені аліфатичні вуглеводні. Це ациклічні сполуки вуглецю і водню, в яких атоми утворюють прямі або розгалужені ланцюги; загальна формула алканів - C n H 2 n + 2 . У цій формулі С - атоми вуглецю, Н - атоми водню, а нижні індекси позначають їх кількість в молекулі. Першим в ряду алканів варто метан, який має формулу СН 4 . Пропан і бутан з формулами (відповідно) З 3 Н 8 і С 4 Н 10 займають третю і четверту позиції.

Відмінність пропану від бутану не тільки в кількості знаходяться в молекулі атомів вуглецю і водню, різними є і властивості з'єднань. Перше, що кидається в очі при вивченні їх фізичних властивостей, - різні умови переходу з одного агрегатного стану в інше (тобто з твердого в рідкий і далі в газоподібний) при звичайному атмосферному тиску.Наприклад, пропан переходить з твердого стану в рідке (тобто "плавиться") при температурі -187, 6 градусів за Цельсієм, а з рідкого в газоподібний ( "кипить") - при температурі -42, 09 градуса. Для бутану ці цифри інші: він плавиться при температурі -138, 4 градуси, кипить при температурі -0, 5 градуса. Обидва гази погано розчиняються у воді.

до змісту ↑

Порівняння

Оскільки і пропан, і бутан - горючі гази, загальною областю їх застосування є використання в якості палива. Тільки, виходячи з різних фізичних властивостей, спеціалізація у них дещо відрізняється.

Пропан має більш різнопланову спеціалізацію, ніж бутан. В якості палива він використовується не тільки для заправки автомобілів і запальничок, а й для різання металу, в дорожніх роботах (для прогріву бітуму та асфальту), в якості палива портативних електрогенераторів і так далі. Застосовувати чистий бутан в такому широкому діапазоні важко в першу чергу через те, що у нього занадто висока температура скраплення. Це створює складності при його експлуатації в холодний період.

І пропан, і бутан (другий частіше) використовуються в якості пропеллентов. Так називають речовини, за допомогою яких в аерозольних балонах створюється надлишковий тиск, що дозволяє витісняти з ємності летюча речовина і розпорошувати його в повітрі. Застосування цих газів в даній якості можливо, оскільки в чистому вигляді вони не мають запаху, а в їх робочі горючі суміші додають спеціальні ароматичні речовини, щоб наявність пропану і бутану в повітрі визначався без використання спеціальних аналізаторів. З інших їх "професій" можна згадати харчову: пропан - харчова добавка Е944, бутан - Е943.Крім цього, вони використовуються як холодоагенти в холодильних установках, так як екологічніше нині популярних фреонів і не руйнують озонового шару.

до змісту ↑

Таблиця

Відповідь на питання, в чому різниця між пропаном і бутаном, очевидний. Ці сполуки вуглецю і водню, які стоять в гомологічної ряду по сусідству, відрізняються один від одного трохи. Різниця їх властивостей залежить в першу чергу від різної кількості атомів складових їх простих речовин, які містять молекули сполук.

Пропан Бутан
Хімічна формула З 3 Н 8 З 4 Н 10
Що собою представляє Безбарвний горючий газ без запаху Безбарвний горючий газ без запаху
Фізичні властивості Температура плавлення при нормальному атмосферному тиску -187, 6 ° С; температура кипіння -42, 09 ° С Температура плавлення при нормальному атмосферному тиску -138, 4 ° С; температура кипіння -0, 5 ° С
Використання Сировина для хімічної промисловості, широко використовується в якості палива, харчова промисловість (харчова добавка Е944), можливе застосування в якості холодоагенту в холодильних установках Сировина для хімічної промисловості, використовується як паливо (діапазон застосування вже, ніж у пропану), харчова промисловість (харчова добавка Е943), можливе використання в якості холодоагенту в холодильних установках