Різниця між принципом і законом

Різниця між принципом і законом

Закон і принцип - поняття, іноді дуже близькі один одному. Але в більшості випадків вони відповідають різним явищам. В чому це виражається?

Зміст статті

  • Що таке закон?
  • Що таке принцип?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке закон?

Перш за все, варто відзначити, що закон - поняття багатозначне. Є закони природи, фізики, є ті, що приймаються органами влади. Всі вони принципово відрізняються один від одного. Але в загальному сенсі під терміном "закон" можна розуміти певне правило (або їх сукупність), що зачіпає деяку область науки або частина соціальних процесів і є нормою для даних сфер.

Основні ознаки закону:

  • слідування йому, дотримання його положень;
  • переважно практична орієнтованість.

Дотримання положень закону може здійснюватися з тієї причини, що він є загальнообов'язковим або нормативним - якщо мова йде про правовому акті, який приймається державою. Дотримання його положень буває і фактичним (незаперечним або безумовним) - а якщо йдеться про закон природи або фізики.

Практична орієнтованість в даному випадку означає формування норм виходячи з реального спостереження над процесами в ході наукового експерименту або дослідження соціуму. Закон спирається на практичні знання суб'єкта, який його розробляє або виявляє.

до змісту ↑

Що таке принцип?

Принцип - це теж багатозначне поняття. Є принципи філософські, правові, технологічні. Їх сутність дуже різна. Але в загальному сенсі під терміном "принцип" можна розуміти певний опис (або їх сукупність) процесів, які спостерігаються в науковому дослідженні, в виробництві, в суспільстві, в економіці, яка не суперечить суті цих процесів і може розкривати їх деталі.

Основні ознаки принципу:

  • він має описовий, ненормативний характер;
  • багато в чому теоретична орієнтованість.

Принцип - це не норма, якої обов'язково повинен хтось слідувати або яка незаперечно пояснює протягом будь-яких процесів - як у випадку з законом. Принцип також може бути практично орієнтованим, але часто буває, що при його формуванні в розрахунок беруться не реальні спостереження, а теоретичні розрахунки, припущення, результати моделювання.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність принципу від закону в тому, що перший носить описовий характер, а другого прийнято слідувати (або ж це здійснюється природним чином). Закони переважно засновані на практиці - результати спостереження, експерименту, аналізу. Принципи в значній мірі базуються на теоретичних підходах, а й практичний аспект при їх формуванні може враховуватися.

Між законом і принципом досить багато спільного. І той і інший відображають спроби вчених узагальнити закономірності, які спостерігаються в ході наукових спостережень або вивчення соціальних процесів. Принципи можуть лежати в основі законів - причому в деяких випадках стають ними в незмінному вигляді, якщо виявляється, що початкові теоретичні припущення вірні настільки, що відповідають практичним спостереженнями.

Визначивши, в чому різниця між принципом і законом, зафіксуємо її ключові критерії в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Закон Принцип
Що спільного між ними?
Закон і принцип стають результатами спроб вчених або експертів узагальнити закономірності, які спостерігаються в ході наукового експерименту або при вивченні соціальних процесів
Принципи часто стають основою законів
У чому різниця між ними?
Передбачає дотримання його (в силу нормативності характеру або фактично) Чи не передбачає обов'язкового проходження йому, носить описовий характер
Заснований переважно на практиці В значній мірі заснований на теоретичних підходах