Різниця між ієреєм і протоієреєм

Різниця між ієреєм і протоієреєм

Ієрей і протоієрей - це титули православних священиків. Присвоюються вони так званого білого духовенства - тим священнослужителям, які не дають обітницю безшлюбності, створюють сім'ї і мають дітей. Чим відрізняється ієрей від протоієрея? Відмінності між ними є, про них ми зараз і поговоримо.

Зміст статті

  • Що означають титули "ієрей" і "протоієрей"?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що означають титули "ієрей" і "протоієрей"?

Обидва слова мають грецьке походження. "Ієрей" здавна використовувалося в Греції для позначення жерця і в дослівному перекладі означає "священик". А "протоієрей" - "первосвященик". Система церковних титулів стала складатися з перших століть християнства, причому і в західній, католицької, церкви, і в східній, православній, більшість термінів для позначення різних рангів священства - грецькі, так як релігія зародилася на сході Римської імперії, і першими адептами були переважно греки .

Відмінність ієрея від протоієрея полягає в тому, що другий термін застосовується для назви священиків, що стоять на більш високій сходинці церковної ієрархії. Титул "протоієрей" присвоюється священнослужителю, що вже має звання ієрея, в якості нагороди за заслуги перед церквою. У різних православних церквах умови присвоєння титулу протоієрея трохи відрізняються.У Російській православній церкві ієрей може стати протоієреєм через п'ять років (не раніше) після того, як він нагороджений наперсним хрестом (носиться поверх одягу). Або через десять років після хіротонії (в даному випадку - посвята в сан ієрея), але тільки після того, як він призначений на керівну церковну посаду.

до змісту ↑

Порівняння

В православ'ї існує три ступені священства. Перша (нижча) - диякон (диякон), друга - священик (ієрей) і третя, вища, - єпископ (архієрей або святитель). Ієрей і протоієрей, як неважко зрозуміти, ставляться до середньої (другий) сходинці православної ієрархії. У цьому вони схожі, а в чому ж між ними різниця, крім того, що звання "протоієрей" дається в нагороду?

протоієрей зазвичай є настоятелями (тобто старшими священиками) храмів, парафій або монастирів. Вони знаходяться в підпорядкуванні у єпископів, організовуючи і очолюючи церковне життя свого приходу. До священика прийнято звертатися "Ваша Преподобіє" (в урочистих випадках), а також просто "Батюшка" або по імені - наприклад, "отець Сергій". Звернення ж до протоієрея - "Ваше Високопреподобіє". Раніше були в ходу звернення: до ієрея - "Ваше Благословення" і до протоієрея - "Ваше Високоблагословеніе", але зараз вони практично вийшли з ужитку.

до змісту ↑

Таблиця

В представленої вашій увазі таблиці вказано, в чому різниця між ієреєм і протоієреєм.

Ієрей Протоієрей
Що означає В перекладі з грецького означає "священик". Раніше цим словом називали жерців, а в сучасній церкві воно служить для позначення священика певного рангу В перекладі з грецького означає "первосвященик". Титул є нагородою ієрею за багаторічну працю і заслуги перед церквою
Рівень церковної відповідальності Проводять церковні служби, можуть здійснювати шість з семи таїнств (крім таїнства рукоположення - посвячення в священнослужителі) Проводять церковні служби, можуть здійснювати шість з семи таїнств (крім таїнства рукоположення - посвячення в священнослужителі).Зазвичай є настоятелями храму або приходу, знаходяться в прямому підпорядкуванні у єпископа