Різниця між цінової і нецінової конкуренцією

Різниця між цінової і нецінової конкуренцією

Сучасні економісти виділяють два основних типи конкуренції - цінову і нецінову. Чим характеризується кожна з них?

Зміст статті

  • Факти про цінову конкуренцію
  • Факти про нецінової конкуренції
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про цінову конкуренцію

Під даним терміном розуміється взаємодія компаній на ринку, в рамках якого кожен з гравців прагне збільшити або стабілізувати свою частку (або виручку) за допомогою різних маніпуляцій з цінами на товари або послуги, а також за допомогою скорочення витрат, пов'язаних з виробництвом поставляються на ринок продуктів.

Тобто фірма прагне збільшити доходи або скоротити витрати і тим самим стати більш ефективною в своєму сегменті. Успішне застосування методів цінової конкуренції окремими гравцями ринку може привести до того, що інші компанії почнуть втрачати клієнтів, які переходять до опонують бізнесам. В результаті більш успішні фірми отримують можливість наростити свою частку на ринку.

до змісту ↑

Факти про нецінової конкуренції

Даний термін позначає стан справ на ринку, при якому той чи інший постачальник намагається збільшити свою частку в сегменті (або стабілізувати продаж), застосовуючи методи взаємодії з покупцями, прямо не пов'язані з ціною. Такі як, наприклад:

  • пропозицію товару, що вважається модним, престижним (який став "брендом");
  • організація поставок набагато більш якісних продуктів, ніж ті, що пропонуються конкурентами;
  • супровід продажів основного товару додатковими сервісами (наприклад, гарантійними або консультаційними).

Ціна на товар при цьому залишається порівнянної з тією, що характеризує продукцію від конкурентів. Рівень витрат також може бути "середнім по ринку". Однак за рахунок перерахованих вище факторів товар продається активніше, виручка постачальника зростає, а якщо ємність ринку обмежена - прибутковість бізнесу одночасно знижується у конкурентів. В результаті фірма, яка застосовує ефективні методи нецінової конкуренції, також збільшує свою частку в сегменті.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність цінової конкуренції від нецінової в тому, що в першому випадку постачальник товару робить акцент на збільшенні виручки або прибутку - за рахунок маніпуляцій з ціною, а також за допомогою зниження витрат, пов'язаних з виробництвом поставляються на ринок продуктів. При цьому дуже часто буває, що знизити ціну на товар стає можливим тільки при зменшенні витрат, пов'язаних з його випуском. Інакше фірма просто перестане бути рентабельною.

В свою чергу, ті методи, що застосовуються постачальниками в рамках нецінової конкуренції, як правило, прямо не пов'язані з витратами на випуск продукту, а також збільшенням виручки за рахунок маніпуляцій з відпускними цінами товару. Хоча часто буває, що виробник, переконавшись, що його продукція активно купується в силу набагато більш високої якості в порівнянні з конкурентними товарами (або, наприклад, з причини того, що перетворюється в популярний бренд), може істотно підняти ціни на неї.

Розглянувши, в чому різниця між цінової і нецінової конкуренцією, відобразимо основні висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Цінова конкуренція Нецінова конкуренція
Що спільного між ними?
Обидва види конкуренції припускають здійснення продавцями дій, спрямованих на зростання продажів свого продукту в сегменті або його стабілізацію, в результаті чого частка фірми на ринку може збільшитися
У чому різниця між ними?
Продавці конкурують між собою за допомогою маніпуляцій з цінами, а також знижуючи витрати на виробництво (часто можливість застосування другого методу залежить від ефективності першого) Продавці конкурують між собою, пропонуючи покупцям "брендовий", більш якісний товар або супроводжуючи його продаж додатковими сервісами