Різниця між ціною і вартістю

Різниця між ціною і вартістю

У кожного товару або послуги є власна вартість, яка відрізняється від ціни, зазначеної продавцем при реалізації. Досить часто люди використовують ці два слова як рівноправні, не враховуючи їх економічної природи. У чому різниця цих двох, здавалося б, таких схожих понять? Спробуємо розібратися в цьому більш детально.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Вартість подібна поняттю собівартість, тобто це ті витрати, які поніс виробник продукції на її виготовлення. Це можуть бути грошові, тимчасові, матеріальні витрати, кожні з яких можуть виражатися в фізичних одиницях, а потім і в грошовій формі. Крім того, економісти виділяють також споживчу вартість, яка відображає індивідуальні переваги клієнта. Так, для кожної людини існують предмети, які мають певну цінність або споживчу вартість. Вона може не збігатися з грошовим виразом тих витрат, які поніс виробник на виготовлення тієї чи іншої речі. Необхідно відзначити, що вартість при виробництві продукту на короткому проміжку часу залишається практично незмінною.

Ціна являє собою ту суму грошових коштів, за яку продавець згоден передати покупцеві свої товари або послуги. В ціну включаються всі витрати, які були зроблені при виготовленні продукції, а також ту суму націнки, яку передбачає одержати продавець при реалізації товарів.Націнка може бути вище або нижче залежно від зовнішніх умов, наприклад, при сезонних розпродажах, поширенні моди на певний товар, відсутності попиту на нього, закупівлю великими партіями. Можна сказати, що ціна - це грошовий вираз вартості предмета з додаванням частки прибутку, одержуваної продавцем.

до змісту ↑

Порівняння

Узагальнивши все сказане, можна зробити висновок про те, що вартість являє собою сумарне вираз витрат, понесених підприємством на виробництво і збут певної продукції. Якщо ці витрати виразити в грошовому еквіваленті і додати відсоток прибутку, який бажає отримати продавець, то вийде ціна продукції. Іншими словами, вартість є лише частиною, певною складовою такого економічного поняття як ціна товару. І відповідно, не зовсім правильно ставити питання "скільки коштує товар?", Адже в цьому випадку ми запитуємо про ті витрати, які поніс виробник при його виготовленні, зовсім не враховуючи той "навар", який він планує отримати при його реалізації.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Вартість є лише частиною ціни на продукт, притому вона може виражатися як в грошовій формі, так і у фізичних одиницях; ціна завжди виражається в грошових знаках країни;
  2. Вартість виражає витрати часу, грошей, матеріалів, енергоресурсів, необхідні на виготовлення продукції, в той час як ціна включає в себе не тільки грошове вираження цих витрат, але і відсоток прибутку, одержуваної продавцем.