Різниця між постіндустріальної та індустріальної структурою економіки

Різниця між постіндустріальної та індустріальної структурою економіки

В еволюції економіки дослідники виділяють індустріальний і постіндустріальний етапи. У чому особливості кожного з них?

Зміст статті

  • У чому специфіка постіндустріальної структури економіки?
  • У чому специфіка індустріальної структури економіки?
  • Порівняння
  • Таблиця

У чому специфіка постіндустріальної структури економіки?

В постіндустріальної економіки провідним сектором якими є постійні інновації - в сфері промисловості, інформаційних технологій, сервісів, в галузі освіти. Головні особливості господарства відповідного типу:

  1. конкурентоспроможність на світовому ринку (затребуваність експортованих товарів, відсутність потреби імпортувати аналогічні вироби);
  2. висока динаміка розвитку за рахунок інтенсивної зміни технологічної бази в різних сегментах;
  3. швидка окупність підприємств, як наслідок - інвестиційна привабливість;
  4. великий обсяг ВВП - за рахунок більш інтенсивного випуску товарів, послуг, поліпшення їх якості і правомірного підвищення ціни;
  5. стійкість - за рахунок економії використовуваних ресурсів, зацікавленості в стабільності з боку зовнішніх партнерів.

Головний ресурс постіндустріальної економіки і умова її розвитку - знання.Тому високий рівень освіти в державі - головний фактор успішного будівництва відповідної національної системи господарства.

до змісту ↑

У чому специфіка індустріальної структури економіки?

В індустріальної економіці провідний сектор - виробництво. Це можуть бути різні сфери - машинобудування, текстильна промисловість, виробництво продуктів харчування, випуск хімічної продукції.

Головні критерії успішності підприємств в індустріальній економіці - кількість і якість товарів, що випускаються, а також наявність стабільного попиту на них. Модернізація виробничих ліній здійснюється переважно в силу необхідності підтримки потрібної кількості, якості товарів, що випускаються, а також збереження попиту на них - якщо, наприклад, покупці починають віддавати перевагу більш технологічні вироби у конкурентів.

Індустріальна економіка, як правило, розвивається помірними темпами - в силу відносно високою стабільності технологічних стандартів і способів виробництва. Окупність бізнесів не дуже оперативна, обсяг ВВП - достатній, але звичайно не характеризується видатними показниками, стійкість господарства може бути різною - залежно від особливостей організації виробництва в конкретній державі.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність постіндустріальної структури економіки від індустріальної - в тому, що перша система господарства характеризується пріоритетом інновацій та забезпечення динаміки зростання, друга - тим, що знаходяться в ній економічні суб'єкти прихильні стабільності виробництва товарів і попиту на них. Звідси - різниця між господарствами в аспекті динаміки розвитку, інвестиційної привабливості, стійкості.

Варто відзначити, що постіндустріальна економіка - наступна еволюційна ступінь розвитку індустріальної. Теоретично можливий і регрес більш розвиненою господарської системи - внаслідок економічних криз, політичної нестабільності.

Визначивши, в чому різниця між постіндустріальної та індустріальної структурою економіки, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Постіндустріальна структура економіки Індустріальна структура економіки
Що спільного між ними?
Постіндустріальна економіка будується на основі індустріальної. Іноді перша регресує - внаслідок кризових чинників
У чому різниця між ними?
Основа господарства - інновації Основа господарства - стабільність відтворення товарів і попиту на них
Висока динаміка розвитку Менш динамічний розвиток
Оперативна окупність інвестицій Вкладення можуть окупатися повільно
Великий ВВП Потенційно великий ВВП, часто - середній
Висока стійкість Рівень стійкості залежить від структури виробництва