Різниця між поліетиленом і поліпропіленом

Різниця між поліетиленом і поліпропіленом

Поліетилен і поліпропілен - найпоширеніші пластмаси. Їх застосовують у багатьох областях людської діяльності:

  • виробництво плівок і пакувальних матеріалів;
  • виробництво труб;
  • виготовлення термоізоляційних матеріалів і ін.

Мабуть, навіть складно уявити ту галузь промисловості, де б вони не використовувалися. Однак хоча їх властивості багато в чому схожі, але є і відмінності. Отже, чим відрізняється поліетилен від поліпропілену? Розглянемо нижче.

Зміст статті

  • Відмінності хімічні
  • Порівняння експлуатаційних якостей
  • Таблиця

Відмінності хімічні

В назвах обох матеріалів є слово "полі", що по-грецьки означає " багато ". У нас більшість наукових термінів є запозиченнями з грецької або латинської мов - так уже повелося здавна. Тобто "поліетилен" - це значить "багато етилену", а "поліпропілен" - "багато пропілену". А що ж таке етилен і пропілен?

В звичайних умовах обидва цих хімічних з'єднання представляють собою горючі гази. Формула етилену - С 2 Н 4 , формула пропілену - С 3 Н 6 . Вони займають першу і другу сходинки класу сполук, який носить назву "алкени", або "ациклічні ненасичені вуглеводні". Їх загальна формула - С n Н 2 n , тобто атомів водню (Н) в молекулі будь-якого алкена завжди вдвічі більше, ніж атомів вуглецю (С).Значить, третій в ряду матиме формулу С 4 Н 8 , четвертий - С 5 Н 10 і т. Д.

Поліетилен в гранулах

З етиленом і пропиленом ми розібралися, йдемо далі. У чому відмінність поліетилену від поліпропілену, і як з горючих газів виходить популярний пакувальний матеріал? При виробництві поліетилену і поліпропілену застосовується особливий процес. Він носить назву "полімеризація". Суть його в тому, що з молекул газу отримують довгі ланцюжки, що складаються з величезної кількості "цеглинок", кожен з яких - ланка З

2 Н 4 (для поліетилену) або С 3 Н 6 (для поліпропілену). Матеріал з подібних ланцюжків-полімерів має властивості, в корені відрізняються від властивостей вихідних молекул, хоча хімічна формула залишається майже такою ж: (С 2 Н 4 ) n і (С 3 Н 6 ) n , де n - кількість ланок в молекулі поліетилену або поліпропілену. до змісту ↑ Порівняння експлуатаційних якостей

Дані матеріали є сусідами по групі алкенов, тому по фізичним якостям у них багато спільного. Але пропілен все ж має в цілому більш високими характеристиками міцності. Наприклад, за шкалою твердості Брінелля поліетилен має показник 1, 4-2, 5 кгс / мм, а поліпропілен - 6, 0-6, 5 кгс / мм. По інших же показниками відмінності не такі помітні. Області застосування обох матеріалів також мають багато схожого.

Вони використовуються при виробництві пакувальних матеріалів, пластикового посуду, труб. Спінені полімери затребувані як теплоізоляційний матеріал. Широко застосовуються для виготовлення сополімерів (до їх складу входять різні структурні ланки, наприклад - поліетилен і поліпропілен або якийсь інший полімер).Виробництво діелектриків, предметів домашнього вжитку, декоративних виробів - перераховувати області, де без них не обійтися, можна довго.

Одна з модифікацій поліетилену - надвисокомолекулярний поліетилен високої щільності - має дуже високі характеристики. У зв'язку з цим матеріал використовується там, де необхідна особлива міцність. Наприклад, при створенні бронежилетів, касок, бронепанелі. По ряду параметрів його характеристики вище, ніж у кевлара, який також застосовується для виготовлення бронежилетів.

до змісту ↑

Таблиця

Наведена нижче таблиця дозволить найбільш повно відповісти на питання, в чому різниця між поліетиленом і поліпропіленом.

Поліетилен

Поліпропілен

Хімічна формула
2 Н 4 ) n 3 Н 6 ) n Міцність (по Брінеллю) 1, 4-2, 5 кгс / мм
6, 0-6, 5 кгс / мм хімічні властивості Стійкий до більшості кислот, руйнується тільки при вплив азотної кислоти (насиченості не менше 50 відсотків) і деяких інших їдких речовин
Помітне руйнівний вплив надають: концентрована азотна кислота, хлорсульфонова кислота, деякі інші їдкі речовини температура плавлення + 103-137 градусів за Цельсієм (різні марки)
+ 130-171 гр адус за Цельсієм (різні марки) Область застосування Будівництво, виробництво пакувальних матеріалів, пластикового посуду, діелектриків, броньових панелей (надвисокомолекулярний поліетилен високої щільності) і багато іншого
Тара, різні плівки (в тому числі пакувальні) , труби, нитки, волокна і багато іншого