Різниця між міліцією і поліцією

Різниця між міліцією і поліцією

В світлі недавньої реформи російського МВС багато хто задається питаннями - чим відрізняється міліція від поліції і так чи потрібно було це перейменування? Давайте розглянемо змістом згаданих слів і розберемося - чи правомірно змішувати ці поняття? Адже обидва терміни виникли досить давно і з часом поміняли своє значення. Почнемо з самого початку.

Зміст статті

  • Походження термінів
  • Порівняння
  • Таблиця

Походження термінів

"Міліція" спочатку - назва нерегулярного військового формування, що набирається на час війни, тобто просто - народне ополчення. Назва це латинське (militis), однокореневе з англійським прикметником military- військовий. Міліція як військова структура існувала ще в Римській імперії, а в середні віки це було класичне народне ополчення, як альтернатива регулярним військам, набирається з дворян або найманців. Часом міліція була більш ефективною регулярного війська. Як, наприклад, в 1302 році в Битві золотих шпор, коли фламандський військо, яке представляє собою переважно міліцію, вщент розбило французьких лицарів, забравши у загиблих знак приналежності до дворянства - золоті шпори (звідси і назва битви).

Головна відмінність міліції від поліції в тому, що остання спочатку створювалася як державна структура.Слово "поліція" за походженням грецьке, однокореневе з терміном "поліс", що позначає особливу форму античного міста-держави. У 1750 році Ніколя де Ламар видає трактат "Про поліцію", де він під цим терміном розуміє громадський порядок. Правда, двома століттями раніше слово "поліція" в тому ж значенні застосовував лейпцігський правознавець Мельхіор фон Осса. Поліція як правоохоронний орган вперше з'явилася ще пізніше - в 20-і роки 19 століття в Лондоні.

до змісту ↑

Порівняння

Міліція в СРСР фактично виконувала поліцейські функції, тобто забезпечення правопорядку. Це загальновідомо і доказів не потребує. Чому ж виникла плутанина з назвами? Причина чисто ідеологічна: справа в тому, що після приходу до влади в 1917 році більшовики, розуміючи, що структура з функціями, аналогічними поліцейським, необхідна, без цієї держави не збудувати, вирішили все ж дистанціюватися від старої назви. Покопавшись в анналах історії (благо освічених людей серед них було в надлишку), вирішили назвати подібну структуру міліцією, підкреслюючи тим самим народність нового органу.

натисніть на картинку для збільшення

Поліцію Російської імперії недолюблювали не лише політичні в'язні або кримінальники, так що заперечень не було. Тих, хто цікавиться можна відіслати до книги Гіляровського "Москва і москвичі" - там Володимир Олексійович прекрасно розписує взаємини народу з поліцією в кінці 19 століття. Назва прижилася, і про повернення старого найменування правоохоронних органів не могло бути й мови. Тим більше що під час Великої Вітчизняної війни поліцейські структури, набрані окупантами з місцевих жителів, створили собі вкрай негативний імідж.

Але час минав, негатив до терміну "поліція" поступово розсіювався, і в 2011 році в рамках реформи МВС російська міліція була перейменована в поліцію. Добре це чи погано? Однозначно сказати складно; в одному прислів'ї йдеться - як кішку не назви, аби мишей ловила. Можливо, повернення до старого, споконвічного назвою правоохоронних органів і виправдано, тільки ось за майже столітнє існування терміна "міліція" в новому значенні він устоявся, обріс святами, традиціями і навіть фольклором. Так що коштувала в даному випадку овчинка вичинки - питання дискусійне.

до змісту ↑

Таблиця

Підіб'ємо підсумок, в чому різниця між міліцією і поліцією. З огляду на, що термін "міліція" більш багатозначний, ніж "поліція", в наведеній нижче таблиці враховані обидва варіанти.

Міліція Поліція
Значення Багатофункціональний правоохоронний орган, раніше - назва народного ополчення, що скликається на час війни (в цьому значенні термін застарів, але іноді все ж застосовується) Багатофункціональний правоохоронний орган Комплектування
В міліції-ополченні - тільки добровольці; в міліції-правоохоронному органі спочатку (в роки Громадянської війни) - за напрямками партійних і комсомольських організацій, пізніше - по вільному найму; кандидати на посаду проходять спеціальну підготовку і перевірку За вільному найму; кандидати на посаду проходять спеціальну підготовку і перевірку