Різниця між сюжетом і фабулою

Різниця між сюжетом і фабулою

Про сюжет і фабулі йдеться, коли аналізується якесь літературне твір, фільм або театральна постановка. І те й інше поняття позначає якусь ланцюг подій, але в кожному разі є свої нюанси. Чим відрізняється сюжет від фабули? Спробуємо це з'ясувати.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Сюжет - це система включених в твір (фільм, постановку) подій, які викладені в послідовності, найбільш повно відповідає творчому задуму автора. Сюжет утворює форму твору.

Фабула - всі події оповідання, збудовані згідно їх природному розташуванню в часі. Під фабулою також розуміється конфлікт твору, який розгортається по ходу дії.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, якщо в творі розвиваються будь-які події, їх можна представити у вигляді сюжету або фабули. Переказ сюжету буде здійснюватися строго з опорою на авторську послідовність. А якщо виокремити з твору всі події і перерахувати їх в логічній тимчасової послідовності, то отримаємо фабулу. Її ще образно називають "випрямленою сюжетом".

Яскравим прикладом порушення в сюжеті хронології подій є трагедія "Гамлет". Фабулу тут можна сформулювати так: датського короля вбиває брат - вбивця стає королем і одружується на вдові - привид колишнього короля є до принцу Гамлету і відкриває таємницю про скоєний лиходійство - Гамлет, намагаючись помститися вбивці, сам гине на дуелі.Однак за сюжетом шекспірівської трагедії вже в першій сцені охорона замку і Гораціо спостерігають явище примари короля.

Відмінність сюжету від фабули полягає в тому, що сюжет містить опис долі героїв разом з усіма хитросплетіннями і несподіваними поворотами. У сюжеті розкриваються причинні взаємозв'язки, описуються мотиви і емоції, що дозволяє краще зрозуміти вчинки героїв. Сюжет іноді буває настільки хитромудрим і заплутаним, що його складно переказати.

Фабула - це кістяк, сама основа твору. Вона не містить подробиць і ліричних відступів. У фабулу включаються тільки дійові особи і ключові події. Тому її виклад вийде значно коротшим, ніж переказ сюжету. Для наочності можна навести такий приклад: теледиктор, передає короткий зміст серії фільму, озвучує фабулу, але для знайомства з сюжетом необхідно цю серію подивитися.

Краще зрозуміти, в чому різниця між сюжетом і фабулою, допомагає і той факт, що одна фабула може бути розкрита шляхом створення декількох різних сюжетів. В результаті вийде цілий ряд оригінальних творів. Звернемося до казок. У багатьох з них фабула одна: зустріч закоханих - поява небезпеки - проходження випробувань - перемога над лиходіями - весілля. Але сюжет в казках різний.