Різниця між п'єсою і казкою

Різниця між п'єсою і казкою

Коли відбувається звичайне диво і на театральній сцені або телеекрані оживають герої казок Є. Шварца, ми на якийсь час забуваємо про вік і з дитячою безпосередністю переживаємо все, що відбувається з давно улюбленими персонажами. Режисерський талант і блискуча гра акторів змушують нас співчувати, турбуватися, радіти і сумувати, насолоджуючись дотепністю реплік і яскравістю образів.

Так буває завжди, якщо задум творців вистави чи фільму співзвучний нашим душевним струнах. Але при постановці казок трапляється щось особливе: в них умовний світ добра і зла так простий і зрозумілий, що кожен може побачити крізь його призму відображення складних мотивів власних вчинків, що визначають найважливіші моменти життя.

Що ж народжує таке відчуття: сама казка або спосіб створення казкового дійства?

Будь-яка театральна постановка, її телевізійна версія, художній фільм починаються зі сценарію, розробленого на сюжетній основі художнього тексту. Найчастіше для цього потрібна п'єса - створений для сценічного втілення матеріал, що складається з реплік героїв, діалогів, монологів і авторських ремарок, що дозволяють режисерові і акторам при будь-якому прочитанні слідувати основній ідеї твору.

"Гроза" - п'єса Олександра Миколайовича Островського

П'єса не є літературним жанром. Це вид театрального тексту, призначеного для творчого осмислення та режисерській інтерпретації.Він складається з окремих сцен або картин, які представляють собою логічно завершену дію, але в той же час пов'язаних між собою сюжетом, місцем подій і часом їх розвитку.

П'єса може бути створена не тільки на основі казки. "Добра людина з Сезуана" Бернарда Шоу, "Сміх лангусти" Джона Марелла, "Пер Гюнт" Генріка Ібсена - це теж п'єси, жанр театральної постановки яких супроводжується авторським поясненням: пьеса- парабола, трагікомічна п'єса, драматична п'єса.

Казка, на відміну від п'єси, - самостійний художній твір.

Народна казка - особливий фольклорний жанр, який з'єднав стійку сюжетну форму, образність мови і повчальне зміст, притаманне будь-якого виду усного колективної творчості.

Літературна казка виникла як продовження фольклорної традиції, але придбала авторські риси: довільність сюжету, змішання тим, поліфонічність мотивів. Маленький принц Антуана де Сент-Екзюпері - казковий герой, і його подорож так само незвично, як пригоди Аліси в Країні чудес, проте глибокий філософський підтекст твору виводить цю дивовижну казку за рамки розважального вимислу. Кожну фразу в ній сприймаєш як одкровення, кожен сюжетний поворот з новими дійовими особами - як багатовимірну алегорію.

Казку можна прочитати або почути в переказі - і цього достатньо, щоб дізнатися все про її героїв. У п'єси інше призначення. Її теж можна прочитати, але без гри акторів, театральних декорацій, музичного та хореографічного супроводу вона навряд чи справить на звичайну людину, що не наділеного режисерським баченням, таке ж враження, як кілька сторінок улюбленої казки.

П'єса стає твором, коли йде на сцені. Її треба обіграти, щоб у всій повноті проявився задум автора і в повній мірі реалізувалася його ідея.

З казкою познайомитися простіше: для цього не обов'язково йти в театр або чекати показу знятого за її мотивами фільму. Досить відкрити книгу - і казковий світ перед тобою.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. П'єса є загальним видовим назвою творів драматургії. Казка - самостійний літературний або фольклорний жанр.
  2. П'єса стає твором завдяки трактуванні режисера і грі акторів. Зміст казки не залежить від способу її прочитання.
  3. Казку можна переказати, п'єсу - зіграти.
  4. Текст казки - композиційно завершене художнє ціле. П'єса, крім діалогів і монологів дійових осіб, може містити функціональні авторські ремарки, які художнім текстом не є.