Різниця між філософією та наукою

Різниця між філософією та наукою

Ось уже кілька століть ведеться суперечка про те, що ж таке філософія і чим вона відрізняється від науки. Хтось дані поняття ототожнює, хтось - протиставляє, а хтось виділяє загальні та приватні риси. Чи відповісти на таке фундаментальне питання можна в одній статті, проте дати загальне уявлення про проблему - цілком.

Філософія - це світогляд, наукова дисципліна, а також спосіб пізнання навколишньої дійсності. Діяльність спрямована на вивчення походження людини, світу і універсуму, співвідношення людського і божественного. Філософія представлена ​​сотнями шкіл, які по-різному відповідають на одвічні питання. Ключові проблеми цієї дисципліни чи можуть бути дозволені однозначно: що є бог, що таке істина, що є смерть.

Наука - це область діяльності людини, яка ставить головним своїм завданням вироблення нових знань, їх практичне застосування, систематизацію, розвиток. Як правило, така робота спрямована на вирішення прикладних питань. З'явившись в далекій давнині, наука виробила власні методи вивчення реальності. Сучасна наука - це злагоджений механізм, який не тільки працює для підвищення якості людського життя, збереження природи, а й успішно вклинюється в ринкові відносини.

Як наука, так і філософія висловлюють знання в теоретичній формі, абстрагуючись від деталей.Вони спрямовані на пошук відповідей, однак питання завжди різні. Науку цікавить те, що лежить на поверхні: як перемогти рак, як збільшити потужність двигуна, як підвищити врожайність. Філософія займається питаннями, відповісти на які однозначно неможливо: що первинне - бог або людина, в чому сенс життя, як варто ставитися до смерті.

Наука дає конкретний результат, за відсутності якого в її доцільності можна засумніватися. Єдине, що може дати філософія - це їжа для розуму, роздуми, теоретичні побудови, перевірити які на практиці неможливо. Так, свого часу наука винайшла паровий двигун, а через відносно нетривалий час - атомний реактор. Філософія стояла біля витоків сучасної державності (ідеальну державу Платона), а сьогодні активно просуває ідеї космополітизму (світ без кордонів і країн).

Головна мета науки полягає в тому, щоб пізнати навколишній світ, увійти з ним у взаємодію. Філософія, навпаки, дозволяє знайти місце людини в цій реальності. Окремі школи виокремлює людину з всесвіту, інші - розглядають його як невід'ємну частину того, що відбувається. Вважається, що філософія і наука зародилися одночасно. Але більш глибокий аналіз демонструє, що наука кілька старше, поки не доведено протилежне.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Вік. Найдавніші науки (астрономія, арифметика) з'явилися в перших державах (Єгипет, Межиріччя), в той час як філософія - в Стародавній Греції, значно пізніше.
  2. Світогляд. Філософська картина світу центральне місце віддає людині або богу, в той час як наукова - об'єктивної реальності.
  3. Цілі.Філософія займається самопізнанням, в той час як наука - пошук точних знань, картини навколишнього світу.
  4. Перевірка істинності. Викладки філософії можна довести лише теоретичним шляхом, в той час як наукові теорії - ще й емпіричним.
  5. Результат. Завдяки науковим досягненням ми маємо фізичний результат - нові машини, медичні препарати, фарби, будматеріали. Завдяки філософії виробляються нові соціальні системи, політичні ідеології.