Різниця між Печоріним і Онєгіним

Різниця між Печоріним і Онєгіним

В російській літературі XIX століття образи Євгенія Онєгіна і Печоріна стали символами епохи. У них з'єдналися типові риси представників дворянського стану з видатними особистими якостями, глибоким інтелектом і силою характеру, яким, на жаль, не знайшлося застосування в умовах глибокого морального кризи, що стала головною прикметою часу в 30-ті - 40-ті роки. Незрозумілі в своєму колі, зайві, вони даремно розтратили свої сили, так і не зумівши подолати моральну глухоту сучасників і дріб'язковість громадської думки, який вважався головним мірилом людських цінностей у вищому світі. При всій схожості, Онєгін і Печорін наділені яскравими індивідуальними рисами, завдяки яким інтерес до цих літературним героям виявляють і сучасні читачі.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Печорін - головний герой роману М. Ю. Лермонтова "Герой нашого часу", російський дворянин, офіцер, за службовим обов'язком опинився в зоні військових дій на Кавказі. Незвичайність особистості цього літературного героя викликала гостру полеміку в колі критиків і гарячий інтерес читачів-сучасників.

Онєгін - головна дійова особа роману у віршах "Євгеній Онєгін", написаного А. С. Пушкіним. Онєгін належить до дворянської аристократії. Його життєпис, на думку В. Г.Бєлінського, стало енциклопедією російського життя першої половини XIX століття.

до змісту ↑

Порівняння

Перші глави "Євгенія Онєгіна" були опубліковані А. С. Пушкіним в 1825 році. З Печоріним читачі познайомилися в 1840-му. Незначна різниця в часі створення цих літературних образів все-таки мала принципове значення для розкриття їх особистих якостей, які сучасники сприйняли як відображення глибинних суспільних процесів.

На початку роману Онєгін - світський чепурун. Він багатий, освічений і постійно знаходиться під пильною увагою вищого суспільства. Стомлений неробством, Євген робить спробу зайнятися серйозною справою: реформою господарства, що дістався йому у спадок. Новизна сільського життя обернулася для нього нудьгою: відсутність звички трудитися породило нудьгу, і всі починання вченого економа зійшли нанівець.

Драма Онєгіна - в марності своїх зусиль і беззмістовності способу життя, який був нав'язаний громадською думкою і прийнятий героєм як еталон, за рамки якого він так і не наважився зробити крок. Дуель з Ленським, складні відносини з Тетяною Ларіної - наслідок глибокої моральної залежності від думок світла, що грав у долі Онєгіна першорядну роль.

Печорін, на відміну від Онєгіна, не так багатий і знатний. Він служить на Кавказі, в місці небезпечних військових дій, виявляючи чудеса хоробрості, демонструючи витривалість і силу характеру. Але головною його рисою, багаторазово підкресленою в романі, є двоїста суперечливість душевного благородства і егоїзму, що межує з жорстокістю.

Про особу Онєгіна читач дізнається з реплік оповідача і спостережень Тетяни Ларіної.Про Печоріна висловлюють судження оповідач і Максим Максимович. Але повністю його внутрішній світ розкривається в щоденнику - гіркої сповіді людини, який не зумів знайти своє місце в житті.

Щоденникові записи Печоріна - це філософія байронического героя. Його дуель з Грушницким - своєрідна помста світського суспільства за бездушність і пристрасть до інтриг.

В протистоянні зі світлом Печорін, як і Онєгін, зазнає поразки. Сили без застосування, життя без мети, нездатність до любові і дружбі, світська мішура замість служіння високої мети - ці мотиви в "Євгенії Онєгіні" і "Герої нашого часу" мають загальне звучання.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Печорін став героєм свого часу: другої половини 30-х років XIX століття, зазначених глибоким суспільним кризою після подій, пов'язаних з декабристським рухом в Росії.
  2. Онєгін - літературний герой, який міг присвятити життя демократичних перетворень в суспільстві, але в силу своїх особистих якостей став заручником вищого світу.
  3. Печорін розуміє нікчемність свого існування і намагається змінити його: в кінці роману він їде з Росії.
  4. Онєгін не прагне що-небудь змінити у своїй долі: всі його дії - наслідок обставин, що склалися.
  5. Печорін здатний об'єктивно оцінити себе і чесно зізнається в своїх пристрастях і пороках.
  6. Онєгін розуміє власну недосконалість, але аналізувати власні вчинки та їх наслідки не в змозі.