Різниця між помилуванням і амністією

Різниця між помилуванням і амністією

В різних державах існують такі прояви гуманізму до злочинців, як помилування і амністія. Кількість осіб, засуджених до різних покарань, в Росії дуже велике, а тому питання їх поступового звільнення залишатиметься для нас актуальним ще дуже довгий час. Варто розібратися, в чому схожість і відмінність цих понять, коли вони застосовуються і до кого.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Помилування - це акт посадової особи держави (в Росії - президента), який частково або повністю звільняє особу від покарання, замінює його більш м'яким, знімає судимість. Наприклад, в Білорусі, де є смертна кара, президент країни має право замінити її на довічне ув'язнення. У Росії, де вищої міри покарання вже немає, акти помилування все одно використовуються. Президент може, в тому числі і без згоди особи, помилувати на свій розсуд будь-якого злочинця, як мінімум, замінивши йому покарання більш м'яким, як максимум - повністю звільнивши від нього.

Амністія - це акт багаторазового застосування, який повністю або частково звільняє від покарання певну категорію злочинців (як засуджених, так і обвинувачених, підозрюваних). Даний акт також може знімати з особи судимість, змінювати режим відбування покарання, бути підставою для припинення кримінального переслідування.У Росії акти амністії готуються і Держдумою і, як правило, приурочені до певної події.

до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, помилування - це одноразовий акт гуманізму до певної особи, викликаний причинами особистісного характеру (поважний вік, милосердя, важке захворювання і т. Д.). Амністія ж поширюється на широке коло злочинців (наприклад, всі неповнолітні, які відбувають покарання за крадіжки) в певний період часу. Помилування є актом правозастосовчої практики, в той час як амністія носить нормативний характер.

Амністія, як і будь-який інший закон, потребує реалізації конкретним державним органом. Помилування підлягає виконанню після того, як воно оприлюднено посадовою особою. Амністувати певне коло осіб неможливо: це відноситься до зловмисників, які відбувають покарання за тяжкі та особливо тяжкі злочини. Але їх можна помилувати: якщо на то буде відповідна воля посадової особи.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Коло осіб, які підпадають під дію. Акт помилування видається відносно конкретної людини або декількох осіб, які вчинили те чи інше діяння. Амністія ж поширюється на широке коло злочинців, об'єднаних єдиним критерієм (матері малолітніх дітей, особи похилого віку і т. Д.).
  2. Згода особи. Щоб бути помилуваним, злочинцеві необхідно проявити ініціативу, хоча в окремих випадках акт може видаватися і без такого волевиявлення. Щоб потрапити під амністію, така згода не потрібна.
  3. Породження норми права. Амністія народжує правову норму, а помилування - тільки використовує її.
  4. Процедура. Після того, як акт про помилування виданий, він підлягає негайній реалізації. Амністію же можна реалізувати лише через кримінально-виконавчі органи, які застосовують її норми до своїх підопічних.