Різниця між органічними та мінеральними добривами

Різниця між органічними та мінеральними добривами

Добрива необхідні для інтенсивного (тобто без збільшення оброблюваних площ) землеробства. Їх застосування дозволяє збільшити врожайність будь-яких культур на вже давно використовуваних площах. Зрозуміло, при грамотному підході. Добрива бувають різних видів. Розглянемо, чим відрізняються органічні добрива від мінеральних.

Зміст статті

 • Мінеральні добрива
 • Порівняння
 • Таблиця

Мінеральні добрива

мінеральними добривами називають неорганічні сполуки, які містять речовини, необхідні рослинам для нормального росту . Залежно від наявності цих речовин мінеральні добрива підрозділяються на комплексні і прості. Комплексні включають кілька простих добрив в різних пропорціях. А прості мінеральні добрива діляться на наступні:

 • Калієві.
 • Азотні, які, в свою чергу, діляться на:
  • селітри;
  • сечовину (карбамід).
 • Фосфорні; їх поділяють на:
  • фосфоритне борошно;
  • суперфосфат;
  • преципитат;
  • інші фосфорні добрива.

Виробництвом мінеральних добрив займаються спеціалізовані підприємства хімічної промисловості. Іноді на хімічних комбінатах є одна або кілька ліній з випуску різних типів мінеральних добрив.

Комбіновані мінеральні добрива являють собою сполуки, що включають як азот, так і фосфор. Часто у них немає єдиної хімічної формули (на відміну від, наприклад, аміачної селітри), оскільки вони є сумішшю різних речовин. Відмінність органічних добрив від мінеральних в тому, що перші - це продукт, отриманий природним шляхом, а другі здобуті штучно. Тому використовувати мінеральні речовини потрібно дуже грамотно, щоб не пошкодити родючості грунту. Тепер давайте розберемося з органічними добривами.

до змісту ↑

Порівняння

Органічні добрива - це продукт життєдіяльності тварин. Також до них відносять торф, тирса, деревну кору і донні відкладення водойм (мул, або сапропель). Вони мають велику цінність, ніж мінеральні, оскільки є природним елементом екологічної ланцюжка і не здатні завдати шкоди родючому шару грунту. Найцінніші органічні добрива - гній і пташиний послід - виробляються зі зрозумілих причин в значно менших обсягах, ніж мінеральні добрива.

Хоча опилки - це найбільш дешеве органічне добриво, вони можуть істотно підвищити родючість грунту. Нерідко в якості добрив використовуються згнилі яблука, яких в урожайний рік на приватних ділянках буває дуже багато. Їх просто з осені закопують в землю, і до весни готовий хороший перегній. А ось ошурки або рослинні відходи (наприклад, бадилля) краще вносити у вигляді компосту, тобто попередньо витримавши один-два сезони в спеціальній ямі, для того щоб маса перепрілий і краще засвоювалася рослинами.

до змісту ↑

Таблиця

У наведеній таблиці підведені підсумки, в чому різниця між органічними і мінеральними добривами.

Органічні добрива Мінеральні добрива
Виробництво Продукт життєдіяльності тварин, рослинні відходи сільськогосподарського виробництва, тирса, кора дерев, палие листя, торф і т. Д. Виробляються на хімічних підприємствах
спосіб застосування Зазвичай вносяться рівномірно для збільшення загального родючості землі вносяться, як правило, з урахуванням певних параметрів: стану грунту, посіву певної сільськогосподарської культури і так далі
Ставлення до екосистемі є її природним елементом < Н є її природним елементом, тому використання повинно бути агрономічно гранично грамотним