Різниця між оперативної та постійної пам'яттю

Різниця між оперативної та постійної пам'яттю

Внутрішня пам'ять комп'ютера ділиться на оперативну і постійну. На відміну від зовнішньої, яка представлена ​​підключаються пристроями HDD, USB-флеш, SD-картами, оптичними дисками, вона є одним з основних елементів системи, що забезпечують її роботу. Пристрої такого типу розміщуються безпосередньо на материнській платі і не вимагають звернення до них користувача. Подивимося, чим відрізняється оперативна пам'ять від постійної.

Зміст статті

  • Порівняння
  • Таблиця

Оперативна пам'ять (RAM) - енергозалежна змінна пам'ять з довільним доступом, в якій зберігаються дані, що обробляються процесором в конкретний момент часу. Реалізується у вигляді оперативних запам'ятовуючих пристроїв і часто називається просто ОЗУ.

RAM

Постійна пам'ять (ROM) - незалежна пам'ять, що зберігає незмінні дані. Реалізується у вигляді розпаяних на платі мікросхем, які називаються постійними пристроями, що запам'ятовують.

ROM

ПЗУ часто плутають з накопичувачами, на які записують файли користувачі. Насправді ця пам'ять їм недоступна: в ROM записані BIOS і інші прошивки, призначені для управління взаємодією апаратних елементів, а в мобільних пристроях - ще й операційна система. Технічно до ПЗУ також відносяться і CD-ROM, магнітні стрічки, перфокарти та інші носії з одного разу розміщеної інформацією, проте частиною системи внутрішньої пам'яті комп'ютера вони, звичайно, не є.

Порівняння

Уявіть собі, що пишете, наприклад, доповідь. Щоб прочитати статтю, ви встаєте, підходите до шафи, берете книгу або журнал, несете її за стіл, шукаєте інформацію, закриваєте, несете її назад, ставите на полицю. І так раз по раз. Повільно і незручно, особливо якщо шафа в іншій кімнаті. А якщо сісти за великий вільний робочий стіл? Ось тут у вас лежать три журнали, відкриті на потрібних сторінках, ось тут - том енциклопедії, там методичка, а на моніторі - браузер з посиланнями на літературу. Все доступно, тільки руку простягни і прочитай. Точно так же в оперативній пам'яті зберігаються файли запущених програм і відкритих документів. У порівнянні з накопичувачами, навіть найперспективнішими, ОЗУ набагато швидше, час звернення вимірюється в наносекундах.

Оперативна пам'ять використовується в операціях комп'ютера після його запуску і завантаження ОС. З ПЗУ дані зчитуються переважно під час старту системи, а додатки до них не звертаються. Запис інформації в постійну пам'ять може бути або фабричної (власне ROM), або одноразово програмованої (PROM, в побуті маніпуляція іменується "прошивкою").

Основне технічне відміну оперативної пам'яті від постійної - енергозалежність. З відключенням харчування ОЗУ повністю очищається від даних, скільки б їх не було і якими б важливими вони не здавалися. Кожен хоча б раз потрапляв в ситуацію, коли в процесі роботи за комп'ютером раптово відключався світло, і тоді зміни в документі, відкриті сторінки в браузері, програє відео не зберігались. Це відбувається тому, що до запису нової редакції в зовнішню пам'ять вона зберігається в пам'яті оперативної, яка, будучи знеструмленою, обнуляється.

Постійна пам'ять енергонезалежна. Повне відключення енергії ніяк не впливає на її вміст, тому програми, що запускаються з ПЗУ (BIOS, POST, ОС) вимагають лише однократного запису.

Якщо порівнювати, наприклад, процес набору тексту в редакторі і заливку прошивки або поновлення в смартфон, помітно, в чому різниця між оперативної та постійної пам'яттю. Символи з'являються на екрані відразу (задіяна RAM), а в другому випадку буде потрібно кілька хвилин, а іноді й години (пишеться в ROM).

В сучасних системах використовуються твердотільні динамічні ОЗУ (DRAM), виконані у вигляді планок з розпаяними на них мікрочіпами і контактами. Їх можна витягувати і змінювати на інші, припустимо, більшого обсягу. ПЗУ розміщуються безпосередньо на платі, заміні підлягають тільки в цілях ремонту. Оперативна пам'ять може зберігати до 64 Гб інформації в одному модулі, місткість одного чіпа постійної істотно менше - кілька Мб.

до змісту ↑

Таблиця

Оперативна пам'ять Постійна пам'ять
Енергозалежна, очищається при відключенні харчування Незалежна, дані зберігаються
Використовується в операціях комп'ютера, працює з додатками використовується при старті системи, з додатками не взаємодіє
Зберігає дані про відкриті документах і запущених додатках Зберігає прошивки для управління комплектуючими
Забезпечує швидке читання і швидкий запис запис ведеться повільно
Розміщується на дискретних модулях , які по лежать заміні Інтегрована на материнську плату пристрої
Може вмістити великий обсяг інформації На одному чіпі розміщується кілька Мб даних