Різниця між операційною системою і програмним забезпеченням

Різниця між операційною системою і програмним забезпеченням

Терміни "операційна система" і "програмне забезпечення" часто вживаються в одному контексті. Що вони означають?

Зміст статті

  • Програмне забезпечення в широкому і вузькому сенсі
  • Факти про операційні системи
  • Порівняння
  • Таблиця

Програмне забезпечення в широкому і вузькому сенсі

Перш за все, варто сказати про те, що термін "програмне забезпечення", або ПО, - дуже ємний. Що він може означати?

По-перше - будь-який вид комп'ютерних програм, починаючи від низкоуровневой прошивки BIOS, яка управляє комп'ютером ще до того, як на нього будуть встановлені будь-які призначені для користувача рішення. Програмним забезпеченням може вважатися гра, хмарне додаток. Дану трактування ПО допустимо умовно називати широкою.

По-друге, є і вузьке трактування поняття ПО - як відповідного тільки призначеним для користувача додатків. Таким як, наприклад, програма Photoshop, браузер, Word, Excel. Ті програми, робота яких не видно власнику комп'ютера, які не використовуються на практиці, іменуються по-іншому. Наприклад, як "системний софт".

Чи є, в свою чергу, операційна система різновидом ПО?

до змісту ↑

Факти про операційні системи

Найцікавіше, що операційна система здатна включати в себе як "системний софт", так і призначені для користувача програми.Тому вона абсолютно правомірно може вважатися програмним забезпеченням у всіх можливих трактуваннях. Але якщо дуже захотіти виявити принципова відмінність операційної системи від програмного забезпечення, то це цілком реально зробити. Яким чином?

до змісту ↑

Порівняння

Справа в тому, що в складі ОС теоретично може не бути ніяких користувальницьких рішень. Все, що буде в операційній системі, - це, умовно кажучи, Робочий стіл і диски. В цьому випадку програмним забезпеченням (по вузькій трактуванні) ОС вважати буде не можна. Але її можна буде називати "системним софтом".

Ще один момент, який дозволяє побачити відмінність між термінами, про які йде мова, - це призначення конкретної програми.

Все дуже просто. Наприклад, фотошоп іменувати "операційною системою" абсолютно некоректно - оскільки він призначений для редагування графічних файлів. Він буде різновидом програмного забезпечення, але ніяк не ОС.

В свою чергу, дистрибутив Windows або Linux насилу вийде називати інакше, крім як "операційна система". Оскільки головне його призначення - управління комп'ютером.

Спробуємо відобразити основні факти про те, в чому різниця між операційною системою і програмним забезпеченням, в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Операційна система Програмне забезпечення
Спільне між термінами
Операційна система - різновид програмного забезпечення
Відмінності між термінами
ПО, фактично є операційною системою (наприклад, Windows), некоректно називати якось по-іншому Не всі види пО інших операційних системах
Багато IT-фахівці вважають за краще використовувати термін "операційна система" тільки щодо системного софта, не пов'язаного з одними рішеннями.Той, що пов'язаний з такими, іменується "програмним забезпеченням" Багато IT-фахівці вважають за краще використовувати термін "програмне забезпечення" тільки для позначення користувальницьких рішень. Якщо мова йде про тих, що забезпечують роботу ПК, їх називають "системний софт" і вважають частиною операційної системи