Різниця між Старим Заповітом і Новим Завітом

Різниця між Старим Заповітом і Новим Завітом

Старий і Новий Завіт - дві складові частини Біблії, священної книги християн. Як зрозуміло з назви книг, у них різний час написання. А крім цього, чим відрізняється Старий Завіт від Нового Завіту, і що у них спільного? Про все докладно - трохи нижче.

Зміст статті

  • Час написання
  • Порівняння
  • Таблиця

Час написання

Новий Завіт почали писати в середині 1 століття нашої ери, тобто безпосередньо після смерті Ісуса Христа. Найпізніша з його книг - Апокаліпсис (Одкровення Іоанна Богослова) - написана приблизно на рубежі 1 і 2 століть нашої ери. Складається з наступних книг:

  • канонічні Євангелія (життєпису Ісуса Христа);
  • послання різних апостолів до різних історичних діячів тієї епохи або до цілих народів (галатів, римлянам і так далі);
  • Діяння святих апостолів;
  • Апокаліпсис.

Новий Завіт цілком написаний на койне - варіанті грецької мови, сформованому в епоху еллінізму в Східному Середземномор'ї і став мовою міжнаціонального спілкування.

Відмінність Старого Завіту від Нового Завіту в тому, що він написаний значно раніше. Причому якщо Новий Завіт створювався приблизно протягом півстоліття, то у Старого Завіту куди більш солідний стаж формування - понад тисячу років, з 13 по 1 століття до нашої ери. Мова написання - давньоєврейську, за винятком невеликих частин, написаних арамейською.До початку нашої ери Старий Завіт був переведений на грецьку мову і став доступний всьому населенню Східного Середземномор'я.

до змісту ↑

Порівняння

Старий Завіт - загальна священна книга християн та іудеїв. У іудеїв ця книга називається Танах. Старий Завіт складається з трьох великих частин:

  • П'ятикнижжя;
  • Пророки;
  • Письма.

В іудейській традиції Танах (масоретського текст) дещо відрізняється від більшості християнських редакцій Старого Завіту, але відмінності ці невеликі. У православ'ї, католицтві і протестантизмі існують різночитання між різними канонами Старого Завіту. У православ'ї прийнято переклад Танаха, що носить назву "Септуагінта" ( "Переклад сімдесяти старців") - це найстаріший переклад на грецьку мову, зроблений ще в птолемеевском Єгипті.

Католицький канон іменується Biblia Vulgata ( "Народна Біблія"), або просто "Вульгата" (остаточно сформувався в 16 столітті). А протестанти, піддавши католицизм корінний ревізії, вирішили "повернутися до витоків". Вони відмовилися від готових латинських і грецьких текстів і заново перевели Танах з давньоєврейської мови. Тексти, присутні в Вульгате, але не входять в єврейський канон, отримали в протестантській релігійної традиції назву "Апокрифи".

Що стосується Нового Заповіту, то ця книга без всяких різночитань є спільною для всіх християн. Звичайно, при перекладі тексту з античного койне на сучасні мови можуть виникнути неточності, але це похибка будь-якого перекладу. Таке становище склалося через неоднозначності тлумачення іноземних слів у різних контекстах. Якщо комусь захочеться ознайомитися з текстом Нового Завіту без подібних "семантичних флуктуацій", то доведеться вивчити давньогрецьку мову.Але більшість задовольняється перекладом священної книги на рідну мову.

до змісту ↑

Таблиця

У чому різниця між Старим Заповітом і Новим Завітом, наведена в таблиці. Це оглядове порівняння, бажаючим ж ознайомитися з питанням більш детально варто звернутися до спеціальної літератури, якій за два тисячоліття існування християнства написано чимало.

Старий Заповіт Новий завіт
Час написання 13-1 століття до нашої ери Середина - кінець 1 століття нашої ери
Мова написання Давньоєврейську, невелика частина написана по- арамейською Койне - варіант грецької мови, що склався після епохи Олександра Македонського в Східному Середземномор'ї; мова міжнаціонального спілкування в цьому регіоні
Зміст 1. П'ятикнижжя - історія світу від створення і до приходу людини в Моав (історична область в Йорданії). 2. Пророки - історія від завоювання Ханаана до поділу Ізраїлю.

3. Писання - історія від поділу Ізраїлю на два царства до відновлення Другого Єрусалимського Храму

Життєпис Ісуса Христа, Діяння апостолів, Послання Апостолів, Апокаліпсис (Одкровення Іоанна Богослова)