Різниця між старовірами і православними християнами

Різниця між старовірами і православними християнами

В ХVII столітті Патріарх Никон провів реформи, які були викликані необхідністю привести богослужбову практику Російської Церкви до єдиного зразка. Частина духовенства разом з мирянами відкинули ці зміни, заявивши, що не відступлять від старих обрядів. Вони назвали Никоновскую реформу "псуванням віри" і заявили, що збережуть в богослужінні колишні статути і традиції. Людині непосвяченому важко відрізнити православного від старовіра, оскільки не так велика різниця між представниками "старої" і "нової" віри.

Зміст статті

 • Визначення
 • Порівняння
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Старовіри - християни, які відійшли від православної церкви внаслідок своєї незгоди з реформами, проведеними Патріархом Никоном.

Православні християни - віруючі люди, що визнають догмати Православної Церкви.

до змісту ↑

Порівняння

Старовіри більш усунуті від світу, ніж православні християни. У побуті у них збереглися стародавні традиції, які, по суті своїй, стали певним ритуалом. Побут православних християн позбавлений багатьох утяжелющіх його релігійних обрядів. Головне, про що ніколи не слід забувати, - це молитва перед кожною справою, а також дотримання Заповідей.

В православної церкви прийнято троеперстное хресне знамення.Воно означає єдність Пресвятої Трійці. При цьому мізинець і безіменний палець притискаються разом до долоні і символізують віру в богочеловеческую природу Христа. Старообрядці середній і вказівний палець складають разом, сповідуючи двоїсту природу Спасителя. Великий, безіменний палець і мізинець притискають до долоні, як символ Пресвятої Трійці.

Хресне знамення православних християн

У старообрядців прийнято дворазово виголошувати "Алилуя" і додавати "Слава Тобі, Боже". Так, стверджують вони, виголошувала древня церква. Православні "Алилуя" виголошують тричі. Саме це слово в перекладі означає "хваліть Бога". Триразове вимова, з точки зору православних, прославляє Пресвяту Трійцю.

У багатьох староверской течіях прийнято для участі в богослужінні надягати одяг в давньоруському стилі. Це сорочка або косоворотка для чоловіків, сарафан і велику хустку для жінок. Чоловіки, як правило, відрощують бороду. У православних християн особливий стиль одягу покладається тільки священства. Миряни приходять в храм в скромній, що не викликає, але звичайної світської одязі, жінки - з покритою головою. До слова сказати, в сучасних староверской парафіях немає строгих вимог до одягу, хто молиться.

Під час богослужіння старовіри тримають руки не по швах, як православні, а схрещеними на грудях. І для одних, і для інших це - знак особливої ​​смирення перед Богом. Всі дії під час служби віруючі старообрядці здійснюють синхронно. Якщо потрібно кланятися, то це одночасно роблять всі присутні в храмі.

Старовіри визнають тільки восьмикутний хрест. Саме таку його форму вони вважають досконалою.Православні, крім цього, ще й чотирикутний, і шестикінечний.

Восьмикінечний хрест

При богослужінні старообрядці роблять земні поклони. У православних під час служби прийняті поясні. Земні ж відбуваються тільки в особливих випадках. Причому, в неділю і свята, а також а святу П'ятидесятницю, земні поклони строго заборонені.

Старообрядці ім'я Христа пишуть як Ісус, а православні - І і сус. Також відрізняються самі верхні накреслення на хресті. У старовірів це ЦРЬ СЛВИ (Цар Слави) і IС ХС (Ісус Христос). На православному восьмикутний хрест написано ІНЦІ (Ісус Назарянин Цар Юдейський) і IІС ХС (І і сус Христос). На нижній восьмикутний хрест старовірів немає зображення розп'яття.

Як правило, на могилах старовірів ставляться восьмикінечні хрести з двосхилим дахом, так звані голубці, - символ російської старовини. У православних не прийняті хрести, накриті зверху дахом.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Прихильники старої віри в побуті більш усунуті від світу, ніж православні християни.
 2. Старовіри здійснюють двоеперстного хресне знамення, православні - троеперстное.
 3. Під час молитви у старовірів прийнято дворазове виголошення "Алілуя", у православних - триразове.
 4. При богослужінні старовіри тримають руки схрещеними на грудях, православні - опущеними по швах.
 5. Все дії під час служби старовіри здійснюють синхронно.
 6. Як правило, для участі в богослужінні старовіри надягають одяг в староруської стилі. У православних тільки для священства існує особливий тип одягу.
 7. При богослужінні старовіри роблять земні поклони, православні - поясні.
 8. Старовіри визнають тільки восьмикутний хрест, православні - восьми-, шести- і чотирикутний.
 9. Різна у православних і старовірів написання імені Христа, а також накреслення літер над восьмиконечним хрестом.
 10. На натільних хрестах старовірів (восьмикінечні всередині чотирикутний) немає зображення розп'яття.