Різниця між нейлоном і поліестером

Різниця між нейлоном і поліестером

В числі найбільш затребуваних матеріалів в текстильній промисловості - нейлон і поліестер. У чому їх особливості?

Зміст статті

  • Що таке нейлон?
  • Що таке поліестер?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке нейлон?

Нейлон - досить легкий матеріал, що характеризується високою стійкістю до механічного впливу і зносу. Він еластичний і не схильний до деформації внаслідок впливу вологи і багатьох хімічних речовин. Але до ультрафіолетових променів нейлон вельми чутливий.

В якості вихідної сировини для виробництва нейлону використовуються адипінова кислота, а також гексаметилендіамін. Дані речовини вступають в реакцію, внаслідок якої утворюється сіль. Вона згодом змішується з розчинником, а потім підігрівається. В результаті утворюється речовина поліамід, особливий вид пластмаси. З нього вже можна готувати тканини для подальшого застосування на текстильних підприємствах.

Незважаючи на те що нейлон - синтетична тканина, він розглядається як в достатній мірі екологічний продукт. Правда, відомі випадки появи у людей алергії на нейлонові тканини.

Завдяки широкому спектру корисних властивостей даний матеріал використовується при пошитті одягу, особливо активно - при виготовленні дорожніх сумок, панчіх, предметів спортивного одягу.Є промислові типи нейлону. При цьому вони, як правило, входять до складу хімічно більш складних матеріалів і можуть доповнюватися, наприклад, графітом або скловолокном.

Нейлон, нанесений на поверхню того чи іншого виробу, здатний істотно поліпшити його споживчі якості. Даний матеріал - гладкий на дотик, злегка блищить. Нейлон легко відпирається, досить швидко висихає. Гладити його необов'язково.

Нейлон має і ряд недоліків. Він досить відчутно електризується. Виявлено, як ми зазначили вище, алергенні властивості нейлону. Матеріал слабо пропускає повітря, внаслідок чого людина, довго носить нейлонову річ, може відчувати себе не дуже комфортно, потіти.

до змісту ↑

Що таке поліестер?

Поліестер - інший поширений тип синтетичних волокон. Основні його корисні властивості - здатність швидко сохнути після прання або іншого впливу вологи, стійкість до ультрафіолету, еластичність, опірність забруднень. На дотик він кілька шорсткості нейлону, але в цілому дуже схожий на нього за багатьма властивостями. Але не в усіх. Так, поліестер набагато більш активно вбирає вологу (хоча і висихає швидко). Крім того, він помітно важче нейлону.

Сировиною для виготовлення поліестеру є поліефір. У свою чергу, основна сировина для його виробництва - нафту. Проміжний продукт її переробки - полістирол. На його основі згодом виготовляється поліефір, а потім - поліестер.

Можна відзначити, що поліестер розглядається багатьма експертами як найпопулярніший тип синтетичних волокон. Він використовується, як і в випадку з нейлоном, для випуску одягу, спортінвентарю, дорожніх сумок.Часто поліестер змішується з іншими тканинами - наприклад, з бавовною або вовною. Іноді - з тим же нейлоном.

до змісту ↑

Порівняння

Незважаючи на схожість розглянутих матеріалів за багатьма властивостями, можна простежити не одне відміну нейлону від поліестеру. Перш за все, дані речовини випускаються за різними технологіями. Основна сировина для виробництва нейлону - адипінова кислота, гексаметилендіамін. Поліестер ж по суті є продуктом послідовної переробки нафти.

За зовнішнім виглядом розглянуті матеріали близькі, але нейлон - трохи більше гладкий на дотик. Він чутливий до ультрафіолету, в той час як поліестер стійкий до нього. Нейлон помітно легше. Поліестер сильніше вбирає вологу.

Визначивши, в чому різниця між нейлоном і поліестером, резюмуємо основні її критерії в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Нейлон Поліестер
Що спільного між ними?
Обидва матеріали міцні, еластичні, легко стираються, схожі за багатьма властивостями
У чому різниця між ними?
Основна сировина для виробництва нейлону - адипінова кислота, гексаметилендіамін Основна сировина для виробництва нейлону - полістирол, продукт переробки нафти
Нестійкий до ультрафіолетових променів Стійкий до ультрафіолету
Легше Найважче Слабо вбирає вологу
Сильніше вбирає вологу Більш гладкий
Більш шорсткий