Різниця між романом та оповіданням

Різниця між романом та оповіданням

Беручи до рук ту чи іншу літературний твір, ми занурюємося в вигаданий світ, наповнений подіями і пригодами. Часом це фантастична подорож триває всього пару годин і закінчується вельми стрімко. В інших же випадках ми йдемо пліч-о-пліч з улюбленими героями кілька тижнів, а то і місяців, буквально живучи з ними однією долею. Звичайно ж, обсяг і сюжетна лінія твору безпосередньо залежать від його жанру, яких існує чимало. У даній статті ми розглянемо, чим відрізняється роман від розповіді.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Роман

Роман - літературний жанр, поширений вид епосу. Являє собою вигадане велике оповідання з розгалуженим сюжетом. Може носити як прозаїчний, так і поетичний характер. У XII столітті під даним терміном малися на увазі лише твори, написані живою романським мовою. Подібні повісті й оповідання, що відрізняються нехитрим сюжетом, завоювали широку популярність серед простих людей. Пізніше визначення "романський" отримало відокремлений характер. В даний час під даним літературним напрямком розуміється вигадана або частково правдива історія з цільним сюжетом, докладно описує життя і долі кількох осіб. В цілому роман є прикордонним, багатоплановим і багато ракурсів жанром, найчастіше в ньому можна простежити елементи комедії, трагедії, драми, фарсу і т.д.

натисніть на картинку для увеліченіяРассказ

Розповідь - жанр малої епічної прози, невелике розповідний твір. Характеризується реалістичної забарвленням. Являє собою закінчене оповідання про окремий випадок, подію, життєвому епізоді. Визнаними майстрами розповіді в російській класичній літературі були Чехов, Горький, Тургенєв, Пушкін і т. Д. Вважається, що даний жанр сягає своїм корінням до фольклору. Початок йому поклали усні перекази історій у формі притчі.

до змісту ↑

Порівняння

Розглянемо характерні особливості кожного з творів. Так, роман являє собою велику форму епічного роду літератури. Найчастіше він має значний обсяг, характеризується тривалістю описуваних подій і Багатолінійні сюжету. У романі ілюструється не окремий епізод, а життєвий процес, порушується широкий спектр суспільно значущих проблем. У літературному творі фігурує безліч дійових осіб, серед яких як головні, так і другорядні. Причому у кожного персонажа є власна роль, своє місце в композиції і сюжеті. У міру розвитку подій розповідь може вестися різними особами. Нерідко роману передує пролог, а завершується він епілогом. Варто також підкреслити, що твір даного плану буває не тільки прозаїчним, але і віршованим.

Головна відмінність роману від розповіді полягає в тому, що другий є малою формою епосу. Крім компактного обсягу, він характеризується єдністю художнього події. Твір присвячений конкретній долі і оповідає про окремий життєвий епізоді.Виклад зазвичай ведеться від однієї особи, будь то герой або автор. Розповідь не може похвалитися Багатолінійні сюжету і великою кількістю персонажів. Зображувані в ньому події носять короткочасний характер. Твір має вступ і висновок, які є його безпосередньою частиною, а не виносяться в окремі розділи. Також варто додати, що даний жанр прийнято вважати суто прозаїчним.

до змісту ↑

Таблиця

Роман Розповідь
Велика форма епічного роду літератури Мала форма епосу
Має значний обсяг Найчастіше уміщається на декількох сторінках
Характеризується тривалістю описуваних подій і Багатолінійні сюжету Оповідає про окремий життєвий епізоді, зображувані події носять короткочасний характер
Фігурує безліч дійових осіб, у кожного з яких є своє місце в композиції Не може похвалитися великою кількістю персонажів
Нерідко починається з прологу і закінчувати чивается епілогом Вступ і висновок - невід'ємна частина загального розповіді
Може бути написаний в прозі або віршах Є суто прозовим твором
Оповідання часто ведеться різними особами Переказ - зазвичай від однієї особи