Різниця між нормами права і соціальними нормами

Різниця між нормами права і соціальними нормами

Прагнучи захистити себе від вседозволеності і анархії, людина придумала безліч норм поведінки, які мають як імперативний (обов'язковий), так і субсидіарний (договірної) характер. З їх допомогою людська цивілізація не тільки зберігає, а й примножує свої багатства і досягнення. Але чому одні правила є загальнообов'язковими, а інші - довільними? Так, кожен зобов'язаний переходити дорогу виключно на зелений сигнал світлофора, а от допомагати жінці вийти з громадського транспорту чи ні - особиста справа кожного.

Зміст статті

  • Визначення
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Норми права - це правила поведінки, встановлені законом та охоронювані державою. За ухилення від їх дотримання передбачена кримінальна, адміністративна та цивільно-правова відповідальність. Сучасні правові норми спрямовані на захист державного статусу-кво і створені в інтересах всього суспільства. Вони розробляються і закріплюються законодавчими органами влади, охороняються виконавчими, караються - судовими.

Соціальні норми - це традиційні правила поведінки в суспільстві, визнані здебільшого соціуму.При цьому механізмів по їх закріпленню і, відповідно, охорони, не існує, так як вони не є обов'язковими для дотримання. Ряд соціальних норм згодом перейшов в правові: це стосується кримінального, адміністративного, цивільного, сімейного права і багатьох інших його галузей.

Соціальні норми - поняття гранично широке, вони визначили виникнення суспільства і стали його фундаментом. Як тільки вони перестають дотримуватися, відбувається певний регрес, згубний для науки і культури. Але для зміцнення державної влади було необхідне закріплення найважливіших суспільних норм і встановлення справедливої ​​відповідальності за їх недотримання. Так з'явився закон, а з ним, найімовірніше - держава.

Варто зауважити, що в багатьох традиційних суспільствах соціальні норми зведені в ранг закону, а за їх порушення настає остракізм, тобто вигнання відступника з громади. При цьому рівень лояльності всіх членів набагато вище, ніж в сучасній державі. Те ж саме можна сказати про закритих суспільствах: злочинних організаціях, сектах, корпораціях. Тут писані і неписані норми дотримуються свято, оскільки вони визначають внутрішню стабільність такого соціального організму.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Походження. Соціальні правила існували завжди, і встановити момент їх зародження неможливо, а ось закони з'явилися відносно недавно і постійно змінюються, трактуються, доповнюються, скасовуються.
  2. Дотримання. Соціальні норми є обов'язковими для виконання, в той час як правові - носять імперативний характер.
  3. Захист. При недотриманні соціальних норм людині загрожує громадський осуд.При порушенні законів настає цивільна, адміністративна, дисциплінарна або кримінальна відповідальність.
  4. Розвиток. Соціальні правила поведінки неможливо нав'язати, оскільки вони формуються дуже повільно. А ось закон, який би зобов'язав людей вести себе певним чином, може бути придуманий і прийнятий в найкоротші терміни.
  5. Деталізація. Правові норми чітко окреслюють вимоги до поведінки фізичних осіб і суб'єктів господарювання, в той час як соціальні лише окреслюють певні правила існування.