Різниця між короткозорістю і далекозорістю

Різниця між короткозорістю і далекозорістю

У людей, які звернулися за допомогою до офтальмолога, нерідко виявляється короткозорість або далекозорість. Кожна з цих патологій характеризується вираженими в різному ступені порушеннями зору. Розглянемо питання детальніше і з'ясуємо, чим відрізняється короткозорість від далекозорості.

Зміст статті

  • Загальні відомості
  • Порівняння

Загальні відомості

Зорову інформацію про предметах людина отримує завдяки потраплянню в очі світлових променів. Спочатку вони стосуються рогівки і кришталика, потім направляються до сітківки. Саме там світлова енергія фокусується і перетворюється в нервовий імпульс, який сприймається спеціальним мозковим відділом. У цей момент виникають зорові відчуття.

Однак все описане справедливо тільки для стану, коли органи зору є абсолютно здоровими. В іншому випадку рух променів відбувається дещо по-іншому. А саме: при певних умовах вони фокусуються не на самій сітківці, як в нормі, а позаду або перед нею. У таких ситуаціях і ставлять діагнози, про які йде мова.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, в кожному випадку гострота зору знижується. При цьому відмінність короткозорості від далекозорості полягає в тому, наскільки ясно людина бачить предмети, розташовані на тій чи іншій відстані від нього.Так, які страждають на короткозорість здатні чітко сприймати тільки те, що знаходиться в ближньому радіусі огляду. Решта об'єктів в цьому випадку видно не настільки добре, а іноді зовсім розмите.

Далекозорість - протилежний стан, при якому все знаходиться поблизу проглядається погано. Тим часом об'єкти на відстані часто зустрічаються ясно. Але іноді, незважаючи на назву недуги, сприйняття може бути порушено настільки, що і вилучені предмети неможливо як слід роздивитися.

Щоб зрозуміти, чому зір набуває такі особливості, зупинимося детальніше на моменті фокусування світлових потоків, що проникають в око. У випадку з короткозорістю промені, відбиті від далеких предметів, зосереджуються в точці, що не доходить до поверхні сітківки, що і викликає проблеми із зоровим сприйняттям:

натисніть на картинку для збільшення

Зсув місця збору променів зазвичай обумовлюється однієї з двох причин . По-перше, фокус може не потрапляти на сітківку через кілька витягнутого очного яблука. По-друге, іноді подібне спостерігається, якщо промені, потрапивши в зоровий орган, занадто сильно переломлюються через зміненої кривизни кришталика або рогівки.

Перейдемо до питання далекозорості. Тут ситуація зворотна - фокус променів, що йдуть від близьких об'єктів, "йде" за межі сітківки, що також погіршує зір:

натисніть на картинку для збільшення

Подібний стан іноді буває пов'язано зі зменшеним в довжину розміром очного яблука. Крім того, причиною далекозорості нерідко стають такі особливості пристрою очі, при яких переломлення світлових променів є недостатнім для фокусування строго на сітківці.

У чому різниця між короткозорістю і далекозорістю щодо віку, в якому вони проявляються у людини? Тут важливо зауважити, що у випадку з короткозорістю визначальним часто стає генетичний фактор. Іншими словами, така патологія нерідко переймається людиною від батьків. Проблеми із зором при цьому можуть виникнути вже в період формування організму.

Що стосується далекозорості, вона найчастіше наздоганяє вже дорослих, іноді літніх людей. Виною всьому стають вікові зміни, що стосуються в тому числі і функціонування очей. Як би там не було, в ситуації появи проблем із зором слід звернутися до лікаря. Професіонал проведе необхідну діагностику і випише відповідні окуляри або лінзи, що дозволяють скорегувати переломлення світлових променів в очах, а можливо, призначить інше лікування.