Різниця між mP3 і MP4

Різниця між MP3 і MP4

Формати MP3 і MP4 активно використовуються в мультимедійної індустрії. У чому їх особливості?
Зміст статті

  • Факти про MP3
  • Факти про MP4
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про MP3

MP3 - це формат кодування звукової інформації, розроблений німецькою науковою організацією - Товариством Фраунгофера. Відноситься до числа найбільш популярних стандартів в мультимедійної індустрії. Основні його переваги: ​​

  • універсальність (файли MP3 підтримуються більшістю операційних систем - на ПК, на мобільних девайсах);
  • ефективність з точки зору використання дискового простору, трафіку (файли MP3 є стислі звукові дані без істотної втрати якості звуку - при бітрейте не менше 192 Кбіт / с);
  • відсутність обмежень на застосування (будь-яка людина, маючи в розпорядженні спеціалізовану програму для обробки аудіо - будь дуже багато, може створювати або редагувати файли MP3).

Стиснення аудіо за допомогою алгоритмів MP3 здійснюється за рахунок зниження щільності деяких елементів звукового потоку - в першу чергу тих, що слабо сприймаються людиною на слух. Принаймні якщо мова не йде про меломанів зі стажем. Також різниця в звучанні між оригінальним і стиснутим файлом може бути помітна, якщо аудиопоток транслюється через потужне обладнання на великій площі - наприклад, на стадіоні або в концертному залі.

Але якщо музика прослуховується через навушники, то якість її звучання при тих же 192 Кбіт / с, іноді навіть - 128 Кбіт / с, буде визначатися, скоріше, якістю відповідного девайса, ніж фактором стиснення.

Відзначимо, що в міру зниження бітрейта файлу MP3 алгоритми компресії аудіо починають зачіпати ті елементи записи, які, в свою чергу, чуються людині добре. Чим сильніше стиск - тим більше таких елементів. Тому вельми проблематично добитися якості звучання мелодії, порівнянного з оригінальним, якщо вона записана в MP3-файл з бітрейтом менше 64 Кбіт / с. Оптимальний варіант стиснення - 192 Кбіт / с, якщо можливо - 256 або 320 Кбіт / с.

Слід зазначити, що стиснення MP3-файлів носить односторонній характер - тобто, одного разу знизивши якість конкретної аудіозаписи, практично неможливо відновити її до початкового бітрейта. Тому, здійснюючи оптимізацію розміру аудіозаписів - наприклад, спочатку представлених в файлах WAV, краще зберігати їх копії. Можливо, вони стануть в нагоді для тих випадків, коли музика буде транслюватися для людей, які звикли до виключно високій якості записів, або у великих приміщеннях.

до змісту ↑

Факти про MP4

MP4 - це формат кодування, що використовується в першу чергу при обробці відеоданих. Він представлений пакетом різних мультимедійних стандартів. Примітно, що в числі подібних - MP3. Таким чином, стандарт MP4 може настільки ж ефективно, як і попередній формат, обробляти звукові записи.

Однак все ж головна область використання стандарту MP4 - оптимізація відеопотоків. Вони бувають представлені як у вигляді файлів, так і в форматі трансльованих даних, які обробляються в режимі реального часу. Примітно, що в структурі відеопотоків, що створюються за допомогою стандарту MP4, можуть бути присутніми і текстові субтитри, і статичні картинки - в таких форматах, як JPEG і PNG.

Стандарт MP4, як і MP3, досить універсальний. Файли, закодовані із застосуванням відповідної технології, підтримуються більшістю сучасних операційних систем і багатьма мультимедійними пристроями. В їх структурі можуть бути присутніми різні метадані - наприклад, інформація про час створення запису, її тривалості, найменуванні альбому, про правової захищеності файлу.

до змісту ↑

Порівняння

Основна відмінність MP3 від MP4 в тому, що перший стандарт призначений для обробки аудіо, другий - головним чином для створення і редагування відеопотоків. При цьому, як ми зазначили вище, MP3 входить в пакет стандартів MP4, є його частиною.

Визначивши то, в чому різниця між MP3 і MP4, зафіксуємо її основні критерії в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

MP3 MP4
Що спільного між ними?
MP3 - стандарт, який входить в пакет технологій MP4 і відповідає за стиснення аудіоданих
У чому різниця між ними?
Призначений для стиснення аудіо у вигляді файлів Призначений головним чином для обробки відеопотоків - як у вигляді файлів, так і в форматі трансльованих даних