Різниця між мотивом і потребою

Різниця між мотивом і потребою

І мотив, і потреба грають роль внутрішніх регуляторів поведінки. Деякі навіть помилково вважають, що названі поняття позначають одне і те ж. Щоб мати вірні уявлення з даного питання, розглянемо, чим відрізняється мотив від потреби.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Мотив - це те, що підштовхує людину до будь-яких дій, робить його активність осмисленої і цілеспрямованої. Мотив являє собою специфічні переживання, які супроводжуються емоціями: позитивними (пов'язаними з очікуванням досягнення мети) або негативними (викликаними незадоволеністю справжнім становищем).

Потреба - стан, при якому людина має потребу в чому-небудь, здатному забезпечувати його нормальне існування і розвиток як на фізіологічному, так і на психологічному рівні. Незадоволені потреби стають причиною появи напруги і дискомфорту, що посилюються, якщо ситуація не змінюється. Задоволення потреб викликає позитивні емоції. Потреби обумовлюють вибірковість сприйняття дійсності - свою увагу людина зосереджує саме на об'єктах, які допомагають вгамувати його індивідуальні потреби.

до змісту ↑

Порівняння

Як приклад, що допомагає побачити, в чому різниця між мотивом і потребою, можна навести такий: відчуття нестачі їжі є потребою, а бажання вгамувати голод вже виступає як мотив і спонукає людину здійснювати певні дії.

Мотив не буває без мети. Потреба ж - це загальний стан, яке не завжди слід вважати цілеспрямованим. Мотив безпосередньо впливає на поведінку людини, його прагнення. Потреба в даний момент здатна існувати, але при цьому не обов'язково, що активність людини буде пов'язана саме з її задоволенням.

Відмінність мотиву від потреби полягає в тому, що з них є первинним. Так, потреби можна назвати енергетичними першоджерелами поведінки. Мотиви - психологічні суб'єктивні освіти, початківці і підтримують діяльність індивіда, спрямовану на задоволення існуючих у нього потреб.