Різниця між монастирем і церквою

Різниця між монастирем і церквою

Чим відрізняється монастир від церкви? В першу чергу тим, що в семантичному відношенні це терміни різного рівня. "Монастир" - абсолютно конкретне поняття, а "церква" має велику кількість значень, хоч і походять від одного кореня, але застосовуються для найменування різних речей, предметів або явищ. Розглянемо це питання більш детально.

Зміст статті

  • Церква і монастир
  • Порівняння
  • Таблиця

Церква і монастир

Слово " церква " за походженням грецьке (Κυριακη ( οικια)), і означає воно "Будинок Бога". Спочатку цим словом і називали лише культову споруду християн, але з часом воно набуло безліч інших значень. А саме:

  • Спільнота всіх християн, незалежно від конфесії.
  • Окрема християнська конфесія; в цьому випадку термін "церква" застосовується спільно з назвою конфесії - православна церква, англіканська церква, католицька церква і т. д.
  • Конкретна національна релігійна організація, наприклад Російська православна церква, Вірменська апостольська церква, Свята апостольська соборна Ассірії церква Сходу і т. п.
  • Християнський прихід або громада.
  • Християнське культову споруду.
  • І, нарешті, термін "церква" часто використовують для самоназви організації, що не мають відношення до християнства, наприклад мормони ( "Мормонська церква") або саєнтологи ( "Церква сайєнтології").

Відмінність монастиря від церкви полягає в тому, що монастир - це релігійна громада, яка живе за єдиним статутом (нерідко досить суворому) і має комплекс будівель для богослужіння, життя і господарських потреб . Монастирі широко поширені в християнстві, буддизмі і індуїзмі. У буддистів для найменування монастирів застосовується термін "дацан", а у індусів - "ашрам". Православні монастирі бувають різними по укладу життя, тому вони розрізняються за статусом (чоловічі та жіночі, загальножительні і особножітельние, лавра, пустель і так далі) і по підпорядкованості (ставропігійні - підкоряються безпосередньо патріарху і ті, що знаходяться у віданні місцевої єпархії).

до змісту ↑

Порівняння

В побуті під словом "церква", як правило, розуміють православне культову споруду. Воно має певну архітектуру і інтер'єр. Обов'язкові частини православної церкви - притвор (передня частина, розташована біля входу), кафолікон (середня частина) і вівтар. Кількість куполів в православному храмі - до тридцяти трьох, що символізує вік Христа. Але у більшості, зрозуміло, значно менше куполів, причому кожному числу (1, 2, 3, 5, 7, 9, 13, 24, 25 і 33) відповідає своя символіка. У плані (вид зверху) православний храм може мати вигляд хреста, кола, квадрата, восьмикутника або корабля (зазвичай це витягнутий прямокутник або овал). В останньому випадку така форма символізує Ноїв ковчег.

В монастирі, крім будівель для проживання ченців і послушників, є господарські будівлі (трапезна, пекарня, бібліотека і т. П.). Як правило, у великому монастирі є кілька церков. Наприклад, в ставропігійному монастирі Оптина Пустинь в Калузькій області п'ять церков, кілька каплиць і дзвіниць.Зараз на території Росії знаходиться близько восьмисот діючих православних монастирів.

до змісту ↑

Таблиця

Отже, підіб'ємо підсумок, в чому різниця між монастирем і церквою. У розташованій нижче таблиці вказані відмінності між ними. У стовпчику "Церква" приведена інформація для церкви в значенні "культова споруда".

Церква Монастир
Що собою являє Культова споруда, будівля, призначене для християнського богослужіння Релігійна громада, яка живе за єдиним статутом
Додаткова інформація Православні церкви різняться по архітектурі, кількості куполів, внутрішньому оздобленню. Загальна - наявність передньої частини (притвору), середньої частини (Кафоликона) і вівтаря Монастирський комплекс включає будівлі для проживання ченців і послушників, господарські будівлі та одну або кілька церков (храмів, соборів)