Різниця між сучасним і давньогрецьким театром

Різниця між сучасним і давньогрецьким театром

Театр у всі часи мав величезну кількість шанувальників. Але в епоху свого зародження він дещо відрізнявся від того, яким є зараз. Отже, з'ясуємо, в чому різниця між сучасним театром і давньогрецьким.

Зміст статті

  • Трохи історії
  • Порівняння
  • Таблиця

Трохи історії

Перші уявлення, герої яких приміряли на себе різні ролі, стали розігруватися ще до появи спеціальних місць, званих театрами. Відбувалося це в дні масових святкувань на честь Діоніса - шанованого бога виноробства. У міфах про Діоніса розповідається, що весна, а разом з нею відродження життя в Греції починається з приходом саме цього бога. Мандрує по землі він не один, а в оточенні вірних підданих - сатирів, під наспіви сопілок і флейт.

Свято називалося по імені бога - Великі дионисии. Греки, намагаючись бути схожим на сатирів з міфу, надягали комічні цапині маски, одягалися в шкури цих рогатих тварин і підв'язували бороди з хвилястих дубового листя. Гучні хід просувалося по міських вулицях, поки не досягало просторого майдану. Від групи ряджених відокремлювався запевала і починав гучним голосом виводити оповідання про мандри Діоніса. Решта учасників весело йому підспівували. Потім перед публікою розігрувалися сценки, героями яких були міфологічні персонажі.

Подібні щорічні уявлення були настільки довгоочікуваними і улюбленими, що для них стали приділятися спеціальні місця. Майданчик зазвичай облаштовували біля підніжжя пагорба - сидячи або стоячи на схилі, глядачам було зручніше за все споглядати захоплюючу гру акторів. Так відбувалося народження театру, не тільки дожив до наших днів, але й постає тепер як надзвичайно цінного виду мистецтва.

до змісту ↑

Порівняння

Продовжуючи розмову, зупинимося детальніше на деяких моментах, що дозволяють порівняти театр, що існував в різні часи.

Місце уявлень

Сучасні театри - це, як правило, граціозні будівлі, в конструкції яких, природно, є дах. Внутрішнє облаштування включає в себе зал для глядачів зі спеціальними кріслами, сцену із завісою, куліси.

Давньогрецький театр - це особливим чином облаштоване відкрите місце. Сцена - круглий майданчик, правильно звана орхестрой. Лави для глядачів - жорсткі кам'янисті поріжки, вироблення в схилах пагорба. Завіса відсутня.

Періодичність показу

Відмінність сучасного театру від давньогрецького полягає в тому, що зараз уявлення пропонуються увазі глядачів постійно. А найяскравішими подіями в цій сфері мистецтва є театральні фестивалі.

В далекі часи актори радували публіку набагато рідше - лише кілька разів за цілий рік. А своєрідним орієнтиром служили діонісійські святкування. До речі, право спостерігати чарівне видовище отримували тільки мають квиток, свинцевий або з обпаленої глини.

Пол акторів

В наші дні можливість проявити себе на акторському терені є і у чоловіків, і у жінок.У давньогрецькому театрі подібної привілеєм могли володіти виключно чоловіки. Жіночі ролі також виконували вони. Це було пов'язано з тим, що постановки часто присвячувалися богам, і вважалося неприпустимим покладати на жінок настільки відповідальну місію.

Особливості гри

В сучасному театрі освітлення та інші деталі організовані так, що міміка акторів і важливі елементи їх костюмів чітко видно. Тому глядач без праці може визначити сценічний тип кожного персонажа і вловити його душевний стан.

У величезному давньогрецькому театрі була хороша чутність, але розглянути багато подробиць публіці було важко. У зв'язку з цим акторам доводилося застосовувати спеціальні зображальні засоби. Одними з них були виразні маски з глини. Одночасно зі зміною емоцій і настрою героя актор міняв і маску.

Інсценіруемие жанри

Чим відрізняється сучасний театр від давньогрецького, якщо порівнювати їх жанрову палітру? Тим, що зараз в театрі показуються найрізноманітніші в цьому плані уявлення.

Список жанрів античної драматургії зовсім невеликий. Це трагедія (в таких постановках нерідко відбувається загибель персонажів) і комедія, що змушувала наївного і вразливого грецького глядача від душі посміятися.

до змісту ↑

Таблиця

Театр в наші дні Давньогрецький театр
Закрите будівля Відкрите місце
Регулярність уявлень Уявлення рідкісні
Актори будь-якої статі Актори-чоловіки Гарна видимість для глядача
Використання масок Різні жанри
Трагедія і комедія