Різниця між митозом і мейозом

Різниця між митозом і мейозом

Все живе має клітинну будову. Клітини живуть: ростуть, розвиваються і діляться. Їх поділ може відбуватися різними способами: в процесі мітозу або мейозу. Обидва ці способи мають однакові фази розподілу, випереджаючи ці процеси, відбуваються спирализация хромосом і самостійне подвоєння в них молекул ДНК. Розглянемо, в чому полягає відмінність мітозу від мейозу.

Митоз є універсальним способом непрямого поділу клітин, що мають ядро, тобто клітин тварин, рослин, грибів. Слово "мітоз" походить від грецького "митос", що означає "нитку". Його ще називають вегетативним способом розмноження або клонуванням.

Мейоз - це також спосіб розподілу аналогічних клітин, але число хромосом в ході мейозу зменшується в два рази. Основою походження назви "мейоз" стало грецьке слово "меёсіс", тобто "зменшення".

Зміст статті

 • Процес поділу при мітозі і мейозі
 • Кон'югація
 • Вибудовування
 • Підсумок процесу поділу
 • Розмноження
 • Біологічне значення
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Процес поділу при мітозі і мейозі

В процесі мітозу кожна хромосома розщеплюється на дві дочірні і розподіляється по двом знову утворився клітинам.Життя утворилися клітин може розвиватися по-різному: обидві можуть продовжувати поділ, ділиться далі тільки одна клітина, в той час, як інша втрачає таку здатність, обидві клітини втрачають здатність ділитися.

Мейоз складається з двох поділів. У першому розподілі число хромосом стає менше в два рази, з диплоидной клітини виходять дві гаплоїдні, при цьому в кожній хромосомі є по дві хроматиди. У другому розподілі число хромосом не зменшується, лише утворюється чотири клітини з хромосомами, які містять по одній хроматиді.

натисніть на картинку для збільшення

до змісту ↑

Кон'югація

В процесі мейозу в першому діленні відбувається злиття гомологічниххромосом, при мітозі будь-які види спарювання відсутні.

до змісту ↑

Вибудовування

В процесі мітозу подвоєні хромосоми вишиковуються по екватору по окремості, в той час як при мейозі аналогічне вибудовування відбувається парами.

до змісту ↑

Підсумок процесу поділу

В результаті мітозу відбувається утворення двох соматичних диплоїдних клітин. Найважливішим аспектом цього процесу є те, що спадкові фактори в ході розподілу не змінюються.

Підсумком мейозу є поява чотирьох статевих гаплоїдних клітин, спадковість яких змінена.

до змісту ↑

Розмноження

Мейоз відбувається в дозріваючих статевих клітинах і є основою статевого розмноження.

Митоз є основою безстатевого розмноження соматичних клітин, причому це єдиний спосіб їх самовідновлення.

до змісту ↑

Біологічне значення

В процесі мейозу підтримується постійне число хромосом і крім того відбувається поява нових з'єднань спадкових задатків в хромосомах.

При мітозі відбувається подвоєння хромосом в ході їх подовжнього розщеплення, які рівномірно розподіляються по дочірнім клітинам. Обсяг і якість вихідної інформації не змінюється, і зберігається в повній мірі.

Митоз є основою індивідуального розвитку всіх багатоклітинних організмів.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Митоз і мейоз - це способи поділу клітин, що містять в своєму складі ядро.
 2. Митоз відбувається в соматичних клітинах, мейоз - в статевих.
 3. При мітозі відбувається одне розподіл клітини, мейоз припускає розподіл в дві стадії.
 4. В результаті мейозу відбувається зменшення числа хромосом в 2 рази, в процесі мітозу - збереження вихідного числа хромосом в дочірніх клітинах.