Різниця між мером і губернатором

Різниця між мером і губернатором

У багатьох країнах світу в системах державного і муніципального управління передбачені такі посади, як мер і губернатор. У чому їх специфіка?

Зміст статті

  • Хто такий мер?
  • Хто такий губернатор?
  • Порівняння
  • Таблиця

Хто такий мер?

Посада мера в більшості випадків відповідає позиції глави виконавчої гілки влади на рівні муніципалітету - найчастіше міста (в РФ - звичайного або федерального значення, міського округу). До завдань мера зазвичай входить контроль над реалізацією положень законодавства РФ на території населеного пункту, адміністрацію якого він очолює.

В Росії мерами є глави адміністрацій багатьох найбільших міст - наприклад, Москви, Новосибірська. Призначення осіб на посаду, про яку йде мова, як правило, здійснюється на виборній основі жителями відповідного населеного пункту.

Глава виконавчої влади муніципалітету зазвичай не підзвітний вищестоящим рівням влади РФ - федеральним і регіональним структурам, оскільки за Конституцією місцеві органи управління не підпорядковані державним. Але керівник виконавчої влади регіону має право відправити мера міста, розташованого у відповідному суб'єктові РФ, у відставку.

до змісту ↑

Хто такий губернатор?

Під губернатором може розумітися:

  • в Росії - керівник суб'єкта федерації (яким може бути і місто федерального значення);
  • в західних країнах - вища посадова особа штату чи іншої адміністративно-територіальної одиниці.

В період з 1995 по 2005 роки російські губернатори обиралися населенням суб'єктів РФ. З 2005 по 2012 роки керівники регіонів призначалися органами законодавчої влади в суб'єктах РФ за поданням Президента Росії. З 1 червня 2012 року громадяни знову мають право обирати своїх губернаторів.

Якщо говорити про історію інституту губернаторства в РФ, можна відзначити, що з'явився він ще за часів Російської імперії. До революції 1917 року посаду, про яку йде мова, займала людина, що є начальником губернії або області. Він виконував такі функції, як:

  • забезпечення недоторканності законних прав влади;
  • забезпечення виконання положень законодавства;
  • здійснення політичного управління на відповідній території.

У сучасній Росії, як ми зазначили вище, особа, що займає пост губернатора, очолює виконавчу гілку влади на рівні суб'єкта РФ. Таким чином, ця посада є частиною системи державної влади. Людина, що займає її, підзвітний Москві, може бути призначений (при наявності встановлюють дану процедуру положень в законодавстві) губернатором або звільнений від виконання своїх функцій відповідно до розпорядження політичного центру.

Слід зазначити, що в національних республіках посаду, про яку йде мова, не набула поширення. У відповідних суб'єктах РФ керівник виконавчої гілки влади - Глава або Президент. Крім того, і в деяких російських областях людина, що займає відповідну посаду, іменується не губернатором, а головою адміністрації області.

Особи, які очолюють виконавчу владу в суб'єктах РФ, можуть займати свої посади протягом не більше ніж два строки, тривалість кожного з яких становить 5 років.

В США посаду губернатора відповідає позиції людини, який очолює виконавчу гілку влади в штаті. Як правило, ця особа має дуже широкий спектр повноважень - порівнянних з тими, якими володіє Президент США в федеральному масштабі.

Обираються американські губернатори населенням штатів - на 4 роки. Як правило, один і той же людина може стати главою виконавчої гілки влади необмежену кількість разів. Але в деяких штатах один і той же губернатор може бути обраний лише 2 рази.

Багато з американських губернаторів стають Президентами США. Наприклад, відповідним чином склалася політична кар'єра Джиммі Картера, Рональда Рейгана, Білла Клінтона, Джорджа Буша-молодшого.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність мера від губернатора в тому, що перша посада, як правило, створюється на рівні місцевої влади, друга - на рівні регіональної. Мер зазвичай очолює місто, губернатор - суб'єкт федерації. Але з цих правил є винятки.

Наприклад, глава виконавчої влади Москви - міста федерального значення, тобто входить в систему державного управління, - іменується мером. У свою чергу, особа, яка очолює виконавчу владу Санкт-Петербурга - іншого російського міста федерального значення - іменується губернатором.

Російські мери за Конституцією не підзвітні органам державної влади - але можуть бути зміщені зі своєї посади при їхній особистій участі. Губернатори, в свою чергу, підзвітні федеральним структурам. Крім того, політичний центр має право звільняти їх від виконуваних обов'язків.

Визначивши, в чому різниця між мером і губернатором, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Мер Губернатор
Що спільного між ними?
Мер Москви знаходиться на тому ж рівні державної влади, що і губернатори суб'єктів РФ
У чому різниця між ними?
В загальному випадку очолює адміністрацію муніципального освіти - як правило, міста В загальному випадку очолює виконавчу владу регіону або міста федерального значення (в РФ), штату чи іншої адміністративно-територіальної одиниці (за кордоном)
В РФ - в силу положень Конституції не підзвітний губернатору, але може бути зміщений з посади за його участю в РФ - підзвітний федеральної влади