Різниця між відміткою і оцінкою

Різниця між відміткою і оцінкою

Вважати слова "відмітка" і "оцінка" повними синонімами невірно. Все-таки перше з цих понять кілька вже, ніж друге.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Відмітка - цифра, що виражає ступінь освоєння учням освітньої програми. Відмітки також звуться балами. Вони виставляються в шкільний журнал і щоденник учня. У Росії система позначок п'ятибальна, де вищим показником є ​​"5".

Оцінкою в переносному сенсі може називатися і відмітка. Але в загальному значенні під оцінкою розуміється стислий або розгорнуте судження про досягнення учня. Критерієм при цьому є вимоги освітньої програми.

до змісту ↑

Порівняння

Кожне з двох понять безпосередньо пов'язано з навчальним процесом. Але відмінність позначки від оцінки полягає в тому, яку нішу займає кожна з них. Відмітка є графічний знак, як правило, цифру. Це лише кількісний показник, за яким можна судити про рівень успішності.

Оцінка, в прямому розумінні, передбачає не конкретний бал, а словесну інформацію про якість виконання завдання. Наприклад: "Молодець! На цей раз ти добре постарався, зробив все без помилок". Або: "Твою роботу не можна назвати бездоганною. Щоб домогтися кращого результату, тобі потрібно повторити правило".

Перш ніж сформулювати оцінне судження, учитель повинен проаналізувати роботу (відповідь) школяра і порівняти її з еталонами, представленими в освітній програмі. У висловлюванні педагога може міститися інформація про те, що учневі вдалося зробити правильно, де є прогалини в знаннях і як їх усунути.

Оцінка завжди повинна бути об'єктивною, вона виражається в тактовної формі. При цьому важливим є індивідуальний підхід вчителя до кожного свого підопічного. Грамотно виражена оцінка спонукає того, кому вона адресована, удосконалюватися в знаннях і підвищує ефективність навчання.

Після оцінки часто виставляється відмітка. Бали, які отримують учні, не повинні завищуватиметься - від цього рівень підготовки знижується. Відмітки менше заслужених також ставити не можна, щоб у школярів не пропадав інтерес до навчання і зберігалася віра в свої можливості.

Зробимо невеликий висновок про те, в чому різниця між відміткою і оцінкою. Отже, друге поняття набагато ширше. Оцінка допомагає учневі усвідомити, наскільки якісно він потрудився і на що слід більше звертати увагу. Відмітка, в свою чергу, - це спосіб зафіксувати результат роботи за допомогою графічного символу.