Різниця між маржею і націнкою

Різниця між маржею і націнкою

Ринкові відносини здаються будь-якій людині, який не володіє профільною освітою і досвідом, складними і заплутаними. Чим, наприклад, маржа відрізняється від націнки? Здавалося б, і перше, і друге поняття позначають прибуток, яку отримує суб'єкт господарювання. Насправді, різниця є, і вона дуже суттєва: спробуємо розібратися в цьому.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Маржа - відношення прибутку до ринкової ціни продукту, показник доходів компанії після вирахування витрат, який вимірюється в процентному співвідношенні. Її гранична величина не може бути рівною 100%, що обумовлено особливостями розрахунку. Дана величина оцінюється для відносної оцінки ефективності діяльності компанії.

Націнка - різниця між собівартістю продукту і ціною, за якою він реалізується кінцевому покупцеві, покликана покрити витрати на його виробництво, доставку, зберігання та реалізацію. Граничний обсяг націнки може бути обмежений адміністративними методами, проте в розвинених економічних системах формується ринковим способом.

до змісту ↑

Порівняння

Для розмежування понять потрібно їх чітке розуміння. Уявімо ситуацію, при якій куплений за 100 рублів товар проданий за 150. У цьому випадку:

Маржа = (150-100) / 150 = 0, 33 (33, 3%)

Націнка = (150-100) / 100 = 0, 5 (50%)

Таким чином, маржа - це обсяг доходів, отриманий компанією за вирахуванням витрат, а націнка - всього лише надбавка, приплюсувати до собівартості продукту.Гранична величина націнки практично нічим не обмежена, а маржа ні за яких умов не може бути 100% і вище. Є відмінності і по базі для підрахунку зазначених величин. В основу визначення маржі покладено дохід компанії, визначення виручки - націнка.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Сутність. Маржа демонструє, скільки доходів збережеться після вирахування витрат, націнка - надбавку, приєднану до закупівельної ціни продукту.
  2. Граничний обсяг. Маржа не може бути рівною 100%, в той час як націнка - може.
  3. База розрахунку. Маржа вираховується на основі доходу компанії, націнка - на основі собівартості.
  4. Співвідношення. Чим вище націнка, тим вище маржа, однак другий показник завжди нижче першого.