Різниця між ящіркою і тритоном

Різниця між ящіркою і тритоном

Ящірки і тритони, на перший погляд дуже схожі. Довгасте тільце, обов'язковий хвіст і акуратна змієподібна голова. Детальний аналіз двох загонів тварин покаже, що вони мають цілий ряд істотних відмінностей.

Ящірка - це загін Лускаті класу Плазунів. Вважається, що саме ящірки дали життя загону Змій. Вони були широко поширені по Землі в мезозойської ери. І навіть після якогось катаклізму, що стався в кінці крейдяного періоду, і знищила значну частину ящерів, на планеті збереглося близько 5, 6 тисяч видів цих тварин. Найбільшим представником таксона, з тих, що сьогодні живуть на Землі, є комодський дракон.

Ящірки мають епідерміс, покритий характерною лускою. Особливістю загону є здатність більшості "скидати" хвіст. Явище називається аутотоміей і викликано реальною загрозою життю тварини. При цьому тварини не гинуть від кровотечі - спеціальні м'язи скорочуються, перетискаючи судини.

Більшість ящірок, крім безногих, мають кінцівки. Осьової хребет складається з 5 відділів, при цьому в крижовому відділі знаходиться не більше 2-х хребців. Череп скостенілий, але не до кінця. У ньому присутні як хрящові - первинні, так і вторинні кістки.

Ящірка

Череп захищає зауропсідний мозок, що складається з 5 відділів.У ньому чітко видно, що його вміст уже структурувалося на біле і сіра речовина. Важливим органом почуттів тварини є очі, які мають роздільні динамічні повіки. Крім зору, розвинений нюх, слух, смак і дотик і теплова чутливість.

Дихальна система ящірок представлена ​​мішкоподібної бронхами і ніздрюватими легкими. Кровоносна система - трикамерним серцем і двома колами кровообігу, по яких циркулює змішана рідина. Ящірки холоднокровних. Травний тракт має значний рівень диференціації. У рептилій є зуби, залози і всі основні відділи системи, тільки кишечник виходить в клоаку. Органи виділення представляють тазові нирки, сечовід і сечовий міхур, а органи розмноження - парні насінники у самців і яєчники у самок. Для тварин характерно внутрішнє запліднення, відкладання яєць або яйцеживорождение.

Ящірки всеїдні. Більшість з них хижаки. Ігуани, агами і сцинки воліють рослинну їжу, гекони люблять фрукти і комах.

Тритони - представники загону хвостатих земноводних. Вони з'явилися в палеозойської ері, в девоні. Є проміжною ланкою між водними і наземними хребетними. Їх проживання приурочено до водойм з прісною водою або надлишково вологого місцевості.

Тварини володіють гладкою шкірою. Вона покрита слизом, що виділяється залозами. Шкіра бере участь в газообміні. Осьової хребет складається з 4-х відділів: шийного і туловищного, крижового і хвостового. Череп сочленен з хребтом виростками, які передбачають незначні рухи головою.

Іспанська тритон (Lissotriton boscai)

В процесі дихання беруть участь шкіра, примітивні легені і зябра.Кровоносна система - це трьох-камерне серце і два кола кровообігу. Через недосконалість системи, рідина по судинах циркулює змішана. Тритони холоднокровних.

Травна система закінчується клоакою, а зуби служать для утримування, а не для первинного дроблення видобутку. Органи виділення - туловищние нирки, сечоводи і сечовий міхур, який має вихід в клоаку. Продукти обміну виділяються не тільки спеціальною системою, але і через шкіру.

Тритони - різностатеві, у більшості - зовнішнє запліднення. Дозрілі ікринки самка відкладає лише в воду, після чого самець запліднює їх. Всі земноводні в своєму онтогенезі проходять чотири стадії: яйце-ікринки, личинка-пуголовок, метаморфоз і доросла особина.

Тритони - типові хижаки, які харчуються комахами, їх личинками, безхребетними, з чітко вираженою тягою до канібалізму.

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Різна час появи тварин на планеті. Тритони еволюціонували раніше - в девоні палеозою, ящірки пізніше, в кам'яновугільному періоді тієї ж епохи.
 2. Ящірки налічують більше видів і мають більший ареал поширення на Землі, ніж тритони.
 3. Різні шкірні покриви. У ящірок - луска, у тритонів гладка, покрита слизом шкіра.
 4. Ящірки здатні самостійно скидати хвіст, а тритони немає.
 5. Різна кількість відділів осьового хребта. У ящірок - 5, у тритонів - 4. У останніх відсутня грудний відділ.
 6. Череп ящірок більш скостенілий, ніж у тритонів. Мозок перших зауропсідний, у амфібій - іхтіопсідний.
 7. Дихання рептилій здійснюється легкими, у тритонів в процесі задіяні легкі, зябра і шкіра.
 8. У рептилії нирки тазові, у амфібій - туловищние.
 9. У рептилій запліднення внутрішнє, у амфібій - зовнішнє.
 10. У ящірок відзначено яйцеживорождение і відкладання яєць. Тритони можуть розмножуватися лише у водному середовищі, а їх потомство схильне метаморфозу.
 11. Ящірки мають більш високий рівень розвитку, ніж тритони.