Різниця між правовим і нормативним правовим актом

Різниця між правовим і нормативним правовим актом

Наше життя складається з величезної кількості юридичних норм, закріплених в різних документах. У загальному сенсі їх називають "законами" і розмежовують в залежності від сфери застосування. Тим не менш, саме по собі законодавство є багатоплановим і має велику кількість інститутів. Одним з базових питань юриспруденції є відмінність правового акта (ПА) від нормативного правого акта (НПА). Розуміння цієї проблеми є ключем до грамотного застосування законодавства.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Нормативно-правовий акт - це офіційний документ, що володіє відповідною формою, виданий уповноваженим на те органом (Президент, Уряд, Парламент і т. д.) в межах його компетенції. НПА не повинен суперечити тим законодавчим актам, які мають більшу юридичну силу. Обов'язкові умови такого документа - неодноразове застосування, невизначене коло осіб, встановлення, зміну або припинення певних правовідносин. Іншими словами, НПА завжди породжує норму права.

Правовий акт - поняття більш широке, до складу якого входять будь-які юридичні документи, які видаються державними та місцевими органами влади.У літературі ПА використовується як синонім індивідуального юридичного акту. Це одностороннє рішення державного органу, адресований конкретним суб'єктам законодавства, а тому не носить загальний характер. Яскравий приклад - це документи для службового користування, які видалені з загального доступу. Вони не створюють жодних правових норм, а тільки спрямовані на їх індивідуальне застосування.

до змісту ↑

Порівняння

НПА зобов'язані перебувати у відкритому доступі, а всі суб'єкти права - інформуватися про появу нових законів, зміни та скасування старих. ПА носять разовий характер, вони не встановлюють нових правил і норм. Окремі акти потрапляють у вільний доступ, інші - навпаки, захищені від поширення відповідними рішеннями. НПА адресовані необмеженому колу осіб (фізичним, юридичним особам, суб'єктам господарювання, благодійним організаціям), а ПА - конкретним суб'єктам правовідносин, аж до певного людини (Указ Президента РФ про нагородження військовослужбовця орденом або медаллю, призначення на ту чи іншу посаду).

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Характер застосування. Якщо НПА є загальним, то ПА - індивідуальним.
  2. Область застосування. ПА адресовані обмеженому колу осіб, в той час як НПА - необмеженому колу суб'єктів.
  3. Час застосування. НПА використовується до тих пір, поки його дія не скасовано або не зупинено. ПА орієнтований для одноразового застосування - в конкретній ситуації.
  4. Встановлення норми права. НПА завжди породжує нову правову норму або змінює, доповнює або скасовує стару, в той час як ПА - інструмент для реалізації такої норми.