Різниця між юридичним і фактичним адресою

Різниця між юридичним і фактичним адресою

Фірми та установи можуть вести свою діяльність, використовуючи 2 адреси - юридична та фактична. Що представляють собою дані координати?

Зміст статті

  • Що таке юридична адреса?
  • Що таке фактична адреса?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке юридична адреса?

Під юридичною адресою фірми розуміється той, що зазначений у її установчих документах і одночасно зафіксовано в державних реєстрах.

Цікаво, що в законодавстві РФ термін, який звучить як "юридична адреса", офіційно не визначений. Але в діловій практиці він вживається регулярно - в тому числі і при взаємодії приватних підприємств з державними органами.

В Цивільному кодексі РФ є інше поняття - "місце державної реєстрації юридичної особи", якому відповідає адреса фірми в тому місті, де вона була зареєстрована в ФНС. У процесі пристосування даної норми закону до діловій практиці сформувався термін "юридична адреса".

Слід зазначити, що при державній реєстрації юрособи його засновником може вказуватися власний, домашня адреса - але тільки в тому випадку, якщо діяльність компанії не пов'язана з виробництвом або з організацією роботи в форматі офісу. Але найчастіше юридична адреса вказується той, що відповідає спеціалізованому приміщенню, яке орендовано або куплено засновником.

до змісту ↑

Що таке фактична адреса?

Фактична адреса - той, що відображає реальне місце розташування організації. Як правило, використовується в офіційному документообігу - при здійсненні фірмою обміну листами з контрагентами, клієнтами, державними органами.

Фактична адреса може збігатися з юридичною. Однак, як показують окремі статистичні дослідження, в деяких галузях бізнесу кількість російських фірм, що працюють за фактичною адресою, яка не збігається з юридичною, становить близько 80%.

При цьому вкрай бажано, щоб такого стану справ не спостерігалося. Справа в тому, що при виявленні факту розбіжності юридичної та фактичної адреси організації ФНС (наприклад, отримавши декларації одного і того ж юрособи з різних адрес) може накласти на неї штраф - як на платника податків, не надав відомостей про відкриття відокремленого підрозділу. Що логічно - якщо фірма веде переписку з різних адрес, то у неї, швидше за все, є філії.

Більш того, беручи до уваги штрафу за ненадання в ФНС відомостей про відкриття нового підрозділу, на фірму можуть бути накладені такі санкції, як закриття розрахункового рахунку і навіть ліквідація за рішенням арбітражу.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність юридичної адреси від фактичного в тому, що перший реєструється офіційно в державних реєстрах, а також фіксується в установчих документах фірми. У свою чергу, фактична адреса фірма вказувати де-небудь не зобов'язана, однак вкрай бажано, щоб вона забезпечувала збіг його з юридичним.

Визначивши то, в чому різниця між юридичним і фактичним адресою, зафіксуємо основні моменти в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Юридична адреса Фактична адреса
Що спільного між ними?
Юридична адреса може збігатися з фактичним, згідно із законом - він повинен йому відповідати
У чому різниця між ними?
Реєструється в державних реєстрах, фіксується в установчих документах Чи не реєструється де-небудь, але використовується в офіційному документообігу, оскільки відображає реальне місце розташування компанії