Різниця між листям

Різниця між листям

У рослин, незважаючи на різноманітність їх видів, можна виділити певні однакові частини. Однією з них є лист. Які його функції, і чим відрізняються листя один від одного? Про це розповідається далі.

Зміст статті

 • Лист і його призначення
 • Порівняння
  • Черешок
  • Форма пластинки
  • Краї пластинки
  • Кількість пластинок
  • Розташування жилок

Лист і його призначення

Йдеться про найважливішому органі, що росте від стебла. Його характеристиками в більшості випадків є двостороння симетрія і плоска форма. Листя мають кордону в своєму зростанні. На стеблі вони займають впорядковане положення, що сприяє кращому поглинанню світла.

Лист - орган, анатомічно пристосований до здійснення фотосинтезу. Крім того, ця частина рослини бере участь в процесах газообміну і виведення зайвої вологи. Але при необхідності листя здатні утримувати воду і важливі поживні компоненти.

до змісту ↑

Порівняння

Перед тим як проводити порівняння, слід загострити увагу на будову розглянутого рослинного органу. Можливими складовими тут є головна частина - листова пластинка, з'єднаний з нею черешок, що примикає до стебла підставу листа і невеликі вирости - прилистки:

Перейдемо безпосередньо до ознак, що становлять відміну листя один від одного.

до змісту ↑

Черешок

Ця частина є не в кожному випадку. Якщо вона відсутня і зі стеблом з'єднується сама пластинка, лист називають сидячим. Така будова характерно для традесканції або гвоздики. Однак в природі більше листя з "стебельком" - черешкових.

до змісту ↑

Форма пластинки

Основна частина у листя виглядає по-різному. Залежно від того, на яку геометричну фігуру або предмет вона схожа, дається назва листу. Ось деякі варіанти:

до змісту ↑

Краї пластинки

Крайка листя може бути рівною або порізаною. Іноді на ній присутні колючі виступи або своєрідна бахрома.

до змісту ↑

Кількість пластинок

Листя деяких рослин, звані простими, являють собою єдину платівку з черешком або без нього. Коли приходить час, вони опадають цілком. У інших представників флори листя мають складну будову. Такі зразки складаються з численних пластинок, які при певних способах кріплення можуть відриватися окремо.

Вид складного листа буває різним. В одних випадках у нього чітко виділяються три частини. В інших - пластинок набагато більше. Вони розходяться від центру на зразок пальців руки або тягнуться рядами по обидва боки черешка-стержня (при цьому можлива наявність верхівкової пластинки).

до змісту ↑

Розташування жилок

Помітити, в чому різниця між листям, нескладно, розглядаючи візерунок, який утворюють тонкі судини, що проступають на поверхні пластинок. Жилкування іноді виражається довгими прямими або вигнутими дугою лініями. В інших листах судини утворюють складну систему з великих і дрібних елементів, яка може мати пальчатий або перисто-сітчастий вигляд.