Різниця між правом і мораллю

Різниця між правом і мораллю

На основі моралі й права формуються суспільні норми, які впорядковують і регулюють наше життя. Вони допомагають отримати відповідь на питання "що таке добре, а що таке погано". Саме мораль і право не дають зробити злочинну дію і сприяють організації міжособистісних відносин.

Право представляє собою систему соціальних норм, обов'язкових для виконання кожним громадянином.

Мораль - це сукупність історично сформованих принципів і переконань. Вони є основою формування норм поведінки

Зміст статті

 • Способи формування
 • Методи забезпечення
 • Форма вираження
 • Відповідальність за порушення
 • Вимоги, що пред'являються до людини
 • Сфери діяльності
 • Висновки Topinfoweb.com . ru

Способи формування

Тільки держава має підставу формувати правові норми. Відповідно, право виражає не стільки волю народу, скільки волю держави. Хоча думка простих людей знаходить все ж в них відображення.Правові норми виникають виходячи з народних традицій і звичаїв.

На відміну від права, мораль формується зовсім по-іншому. Більш того, немає жодного органу, який займався б цією діяльністю. Мораль є наслідком діяльності людей, виникає спонтанно і не потребує затвердження будь-яким органом влади.

до змісту ↑

Методи забезпечення

Виходячи з того, що право формується державою, логічно припустити, що саме їм воно і регулюється. Існують державні інститути, що контролюють виконання правових норм і карають за порушення їх. Так як право не є радою або рекомендацією, то і виконання його обов'язково.

Що стосується моралі, то людина сама для себе вирішує, чи варто слідувати запропонованим моральним нормам. Причому, за невиконання їх він не понесе кримінальну або будь-яку іншу відповідальність. Він може лише бути підданий осуду колективу, що в деяких випадках виявляється найдієвішим покаранням.

до змісту ↑

Форма вираження

Правові норми затверджуються законодавчими документами: законами і указами, зібрані в залежності від тематики і значущості в кодекси, статути і т. Д.

Закони моралі формуються самим суспільством і стають «не писаними правилами". Однак деякі органічно вливаються в тексти законів і прописуються в правових актах.

до змісту ↑

Відповідальність за порушення

Вчинення протиправних дій обов'язково тягне за собою покарання, розмір і спосіб покладання якого строго регулюється державними документами.

Порушення моральних норм є злочином проти суспільства, своїх колег, сім'ї.Форма покарання за таку провину виглядає як зауваження або догану, а в деяких випадках звільнення з роботи.

до змісту ↑

Вимоги, що пред'являються до людини

Вимоги, що пред'являються людині моральними нормами, набагато жорсткіше і безапеляційно правових вимог. Право розглядає тільки крайні прояви аморальних вчинків, в той час як мораль засуджує будь-який вираз брехні, наклепів, обману.

до змісту ↑

Сфери діяльності

Право не охоплює всі сфери людської діяльності, наприклад, такі як дружба, взаємодопомога, любов і т. Д. Воно розглядає тільки найбільш важливі сфери суспільного життя (праця, власність, влада , правосуддя). Відповідно сфера діяльності моралі набагато ширше. З точки зору моралі оцінюються практично всі вчинки людини.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Право регулюється державою, тоді як мораль формується в суспільстві.
 2. За порушення правових норм передбачається кримінальна або адміністративна відповідальність. За аморальну поведінку можна застосовувати лише "товариський суд".
 3. Моральні норми сформовані в століттях і є незаперечними, але не прописаними, правилами поведінки. Правові норми відображаються в законопроектах і указах.
 4. Право регулює лише ті сфери діяльності, які є найбільш важливими для суспільного життя.