Різниця між курдами і турками

Різниця між курдами і турками

Курди і турки здавна живуть по сусідству, і стороння людина навряд чи відрізнить одних від інших. Тим часом єдине, що об'єднує ці народи, - релігія, та й то лише частково. У той час як турки є мусульманами-сунітами, а Османська імперія кілька століть була головним оплотом ісламу, курди дотримуються різних вірувань, хоча більшість з них також мусульмани. Чим відрізняються курди від турків, крім релігії? Розглянемо докладніше.

Зміст статті

  • Мови
  • Порівняння
  • Таблиця

Мови

Між курдським і турецькою мовами немає нічого спільного. Турецька мова відноситься до огузской підгрупи тюркських мов, і найближчими його "родичами" є гагаузька мова, якою говорить нечисленний народ, що проживає в Молдавії і Одеської області України, і один з діалектів кримськотатарської мови. Трохи далі відійшов азербайджанську мову, в якому багато запозичень з перської, хоча деякі лінгвісти і його вважають діалектом турецького.

Відмінність курдів від турків в тому, що курдська мова відноситься до іранських мов, що входять в індоєвропейську сім'ю. Хоча існування єдиного курдської мови - предмет лінгвістичних суперечок. Більшість фахівців вважає, що коректно говорити про існування курдської мовної групи, що складається з декількох мов:

  • курманджі;
  • сорані;
  • келхурі.
до змісту ↑

Порівняння

Турки, які мігрували в Малу Азію в історичний час (пізнє Середньовіччя), розгромили Візантійську імперію і зробили Константинополь свій столицею, давши йому інше ім'я - Стамбул. Пізніше Османська імперія (в той час турки називали себе османами) розрослася, наводячи жах на європейські королівства. Османи навіть облягали Відень - столицю могутньої Австрійської імперії, правда, взяти її не змогли. Османська імперія багато воювала з іншою імперією - Російської, поступово відступаючи і здаючи захоплені раніше території. У 1918 році, після поразки в Першій світовій війні, Османська імперія розвалилася, і нові кордони країни були окреслені в основному відповідно до розселенню турецького народу (за деяким винятком).

Курди, на відміну від турків, ніколи не мали власної державності, завжди входячи до складу чужих імперій. Після Першої світової війни, коли територія Османської імперії і Близький Схід були довільно перекроєні європейськими державами-переможницями, місця для курдської держави на новій політичній карті світу знову не знайшлося. В результаті курди, більш-менш компактно проживають на сполучених територіях трьох держав - Туреччини, Іраку і Сирії, не зуміли стати єдиною нацією з точки зору світової спільноти. Цьому сприяла не тільки політична, але і культурна роз'єднаність. Курдам часто доводилося відстоювати свої інтереси зі зброєю в руках, тому за ними на Близькому Сході міцно закріпилася слава стійких і досвідчених воїнів.

Для турків цементом, який скріплює народ в єдину політичну націю, став іслам суннітського толку, а ось у курдів не все так однозначно.Частина їх, як і турки, мусульмани-суніти, інша частина, яка проживає на сході національного ареалу, - шиїти, а третя частина взагалі не є мусульманами. Ці курди дотримуються езідізма - синкретичної релігії, що бере коріння не тільки в ісламі, але і в іудаїзмі, християнстві та навіть зороастризмі. На цьому, мабуть, можна і закінчити розмову на тему, в чому різниця між курдами і турками. Як бачимо, відмінностей набагато більше, ніж спільного.

до змісту ↑

Таблиця

Курди Турки
Мова Єдиного мови не існує, коректніше говорити про курдської мовної групи, що включає кілька мов: курманджі, сорані, келхурі. Вся група відноситься до іранських мов індоєвропейської мовної сім'ї Єдина мова, що входить в огузскую групу тюркської мовної сім'ї
Релігія Чи дотримуються різних мазхабів (напрямків в ісламі) в суннізме або шиизме. Частина курдів - єзиди Переважно мусульмани-суніти
Нюанси політичної історії Ніколи не мали національної держави Були засновниками могутньої Османської імперії, після Першої світової війни втратили гегемонію