Різниця між just-in-time і KANBAN

Різниця між Just-in-time і KANBAN

Багато людей, і, думаю, це нормально, плутають або не можуть чітко зрозуміти основні відмінності Just-in-time (точно-в-строк) і KANBAN. Упевнений, ця проста і невелика стаття їм допоможе.

Керуючи запасами, завжди необхідно пам'ятати, що надлишок запасу - це недобре. Саме така філософія визначає принцип підходу до управління запасами Just-in-time (точно-в-строк). Мета цього підходу лежить у збільшенні повернення на інвестиції (ROI) шляхом зменшення запасів у виробництві та відповідних їм витрат на формування цих запасів. Одним з ключових елементів в системі JIT є KANBAN. Це японське слово складається з двох слів, де KAN означає "візуальний" і BAN означає "картки". Тобто, буквально, KANBAN означає візуальні картки. Ці картки відіграють важливу роль у впровадженні JIT, т. К. Служать свого роду світлофорами - візуальними сигналами до дії. І хоча JIT і KANBAN часто один з одним плутають, це не одне і те ж. В такому випадку, давайте визначимо, чим відрізняються ці два родинні один одному поняття.

По-перше, що таке JIT ? Це метод управління запасами підприємства, покликаний поліпшити повернення на інвестиції, ефективність і якість роботи шляхом радикального зменшення рівня запасів. Прихильники методу JIT бачать запаси швидше як джерела витрат, а не як додаткову цінність, на відміну від прихильників традиційної практики.Він фокусується на наявності необхідного матеріалу в потрібний час в потрібному місці і в необхідних кількостях. І, незважаючи на деяку ідеалістичність цього підходу, він дає компаніям ряд переваг:

  1. Він спрощує складські потоки матеріалів, роблячи їх більш контрольованими
  2. Поставки синхронізовані з виробничим планом, витрати на зберігання зменшуються, гнучкість збільшується
  3. Виробничий графік і робочі години прив'язані до виробництва та постачання, це знижує кількість овертаймів і звільняє час на розвиток персоналу.
  4. Оптимізація досягається за рахунок перерозподілу персоналу, що володіє різноманітними навичками, на ті частини процесу, де в цей момент існує необхідність у праці.
  5. Нарешті, особлива увага приділяється стосункам компанії з її постачальниками. У цій стратегії також існує недолік - JIT робить постачальників дуже сприйнятливими до можливих коливань попиту. Міцні і довгострокові відносини з постачальником дозволяють, однак, звести цей недолік до мінімуму.

KANBAN - це не система контролю запасів. Швидше, це система планування, яка говорить компанії, що виробляти, коли виробляти і скільки виробляти. Це відповідний елемент впровадження концепції JIT. KANBAN використовується як індикатор попиту, негайно передає сигнал по всьому ланцюгу поставок. Розглянемо на конкретному прикладі, як він працює. Припустимо, один з компонентів для виробництва будь-якого приладу - це 10-дюймовий стрижень, який приходить на палетах. Скажімо, на палеті 100 стрижнів. Коли палета закінчується, робітник-складальник бере картку, яка була прикріплена до палети, і передає її в зону виробництва стрижнів.Після цього проводиться чергова палета стрижнів і відправляється в цех складання приладів. По суті, KANBAN - це пулл-модель виробництва (від англійського "pull" -тянуть), тобто кожна картка, палет, корзина або ящик, відправлені постачальнику або виробнику компонентів, відображають попит на кінцевий продукт. По суті, система планування і виробництва KANBAN дає можливість бізнесу бути реактивним по відношенню до потреб замовника замість того, щоб намагатися спрогнозувати потребу.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. JIT - це стратегія управління запасами і KANBAN є одним з її елементів.
  2. KANBAN - це пулл-модель виробництва, що базується на потреби, зазвичай у формі карток, корзин, палет або коробок.
  3. JIT використовує KANBAN як спосіб знизити витрати, пов'язані з управлінням запасами. Обидві вони в сукупності дають можливим отримувати "потрібний матеріал, в потрібному місці, в потрібний час і в потрібних кількостях".